‏ 22-25Temmuz 2019 Assos Athena Festivali

assos athena festivali 2010 sanat tarihi

‏ 22-25Temmuz 2010 Assos Athena Festivali .. Tarih ve Sanat Athena Tapınağında Buluşuyor ..

Bu yıl ilki düzenlenecek Assos Athena Festivali, Assos’un tarihi atmosferinde resim ve fotoğraf sergileri, konserler, tiyatro oyunlarıyla 22-25 Temmuz 2010 tarihleri arasında sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Festival Ayşegül Yeşilnil’in resim sergisiyle açılacak. Ahırkapı Büyük Roman Orkestrası Assos sokaklarını şenlendirecek. MFÖ, Yeni Türkü, Şirin Pancaroğlu ve İdil Biret 4 bin yıllık amfi tiyatroda müzikseverlere, Ayla Algan’ın yönettiği Troyalı Kadınlar Athena Tapınağı’nda tiyatroseverlere unutamayacakları anlar yaşatacak. Fotoğraf sanatçısı Hüsnü Atasoy festival süresince “Assos’da olmak” adlı gösterim yapacak.

Tarih boyunca büyük medeniyetlerin gözbebeği olan Assos yepyeni bir festivale kavuşuyor. 22-25 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek I. Assos Athena Festivali, bölgeyi tam bir sanat platformu haline getirecek. Festival, Assos Antik Kenti’nin arkeolojik kazılarına destek olmayı, amfitiyatronun korunmasını da amaçlıyor. Festivalin yapılacağı 4 gün boyunca dolunay ışığı sanatseverleri ısıtacak.

Festival yürüyüşü Ahırkapı Büyük Roman Orkestrası’dan

I. Assos Athena Festivali 22 Temmuz 2010’da (Açılış saat 18.00) Ayşegül Yeşilnil’in resim sergisiyle açılacak. Caz şarkıları söyleyen, caz resimleri yapan ve Türkiye’nin her iki sanat dalını icra eden tek sanatçısı olan Ayşegül Yeşilnil’in “Zen Paintings by Ayşegül Yeşilnil” adlı resim sergisi Assos Sanat Evi’nde gerçekleştirilecek.

Kıpır kıpır müzikleriyle yediden yetmişe her yaştan insanı kendine çeken Ahırkapı Büyük Roman Orkestrası, 22 Temmuz 2010 günü saat 18.30′da Assos sokaklarında dolaşarak festival yürüyüşü yapacak. Orkestra, yürüyüşün ardından köy meydanında bir konser verecek. Ahırkapı Büyük Roman Orkestrası, hem müzikleriyle hem danslarıyla festivale büyük renk katacak.

Fotoğraf sanatçısı Hüsnü Atasoy festival süresince “Assos’ta Olmak” adlı gösteri yapacak.

MFÖ ve Yeni Türkü tarihi mekanda

Türk müzik tarihine damga vurmuş gruplarından MFÖ 22 Temmuz 2010 akşamı saat 21.00′da, muhteşem tarihi atmosferde hareketli ve romantik şarkılarını harmanlayarak hayranlarının karşısına unutulmaz bir repertuarla çıkacak.

Türkiye’nin en önemli gruplarından olan ve müzikseverlerin kalbinde ayrı bir yeri olan Yeni Türkü, 23 Temmuz 2010 akşamı sat 21.00′da dolunay ışığı altında yediden yetmişe her yaştan gencin kalbine dokunacak.

Dolunay ışığı, müzik ve romantizm…

Melexima Üretim Atölyesi tarafından organize edilen festivalin üçüncü gününde sanatseverleri muhteşem bir arp ve piyano resitali bekliyor.

Türkiye’nin en ünlü arpisti Şirin Pancaroğlu 24 Temmuz 2010 günü saat 19.30′da sahne alacak. Sanatçının günbatımında vereceği “Arpın Duru Sularında” adlı arp resitali ile amfiyatro büyülü bir havaya kavuşacak.

24 Temmuz 2010 günü saat 21.15′te ise dünyaca ünlü piyano virtüözü İdil Biret sahne alacak. İdil Biret’in resitali sırasında gün batmış ve dolunay ışığı her yanı sarmış olacak. Dünyaca ünlü sanatçının piyanosundan çıkan notalar, dolunay ışığı ile birleşerek müzikseverlere unutulmaz anlar yaşatacak.

Troyalı Kadınlar tanrıçanın tapınağında

Assos Antik Kenti’nin en yüksek yerinden bulunan Athena Tapınağı’nda Jean Paul Satre’nın yazdığı Ayla Algan’nın yönettiği Troyalı Kadınlar adlı oyun sahnelenecek. 25 Temmuz 2010 (saat 19.00′da) günbatımında açık havada sergilenecek oyun, doğal dekor ve ses ile tiyatroseverlere farklı bir deneyim yaşatacak.

Tamamı Ege Denizi’ni gören, Midilli Adası’na karşıdan bakan 2 bin kişi kapasiteli amfitiyatro festival boyunca binlerce sanatseveri ağırlamayı bekliyor. Bu yıl 10 bin kişiye ulaşması hedeflenen Assos Athena Festivali önümüzdeki yıllarda da geleneksel olarak devam edecek.