sömestr tatilinde neler yapılır?

sömestr tatilinde neler yapılır? bu soğuk kış günlerinde tatil yapamıyor ve dışarı dahi çıkamıyorsanız yarı yıl tatilinizi güzel geçirebilmek, sömestr tatilinde neler yapabileceğinize dair bir makale…

Çocuklarınızla Birlikte Oyun Oynayın

Yarıyıl Tatili İçin Ailelere Altın Tavsiyeler

Yarıyıl tatilini aile iletişimi güçlendirmek için akıl oyunları iyi bir seçenek oluşturuyor.  PAL Oyuncak Eğitim Uzmanı Osman Metin tatilde nitelikli vakit geçirmek için oyun tavsiyelerinde bulunuyor.

Öğrenciler yoğun bir dönemin ardından iple çektikleri tatile kavuştular. Karne durumları ne olursa olsun tatil döneminde çocuklarla iletişim kurarken dikkat edilmesi gereken temel durumlar var. PAL Oyuncak Eğitim Uzmanı Osman Metin, velileri yarıyıl tatili için uyarırken, öğrencilerin başarılarını ödüllendirmek amacıyla verilen küçük hediyelerin çocuklara faydalı olacağını söylüyor. Uzmanlar ve pedagogları yarıyıl tatilinde çocuklara “Akıl Oyunları’nı öneriyor.

Çocuklarla Tatil Boyunca Sürekli “Ders Çalış” Baskısı Yapmayın

Tatil dönemlerinde çocukların başarı düzeyini artırmak için ders ve oyun zamanlarını planlayın. Motivasyonlarını ders çalışma bakısı altında bırakmayın. Okulda verilen ödevlerin ve yeni dönem hazırlıklarının yapılmasını sağlayın, ancak bunu tatil süresine yayarak yapın.

Tatilde Çocuklarınızla Zaman Geçirin

Yarıyıl tatili boyunca çocuklarınızla birlikte zaman geçirmeye özen gösterin. Çocukları sinemaya götürün, onlarla oyunlar oynayın,  akraba ziyaretleri yapın, onların sosyalleşmesini sağlayın. Siz de çocuklarınızla birlikte sosyalleşin.Ailesiyle verimli zaman geçiren öğrencilerin, okulda daha başarılı olduklarını unutmayın.

Onlara Küçük Görevler Verin

Kız ve erkek çocuklarının ilgi alanlarına göre ev içinde onlara küçük görevler verin. Tatil süresi boyunca evde çocuklarınızla geçirdiğiniz süreyi iyi değerlendirin. Tatil döneminde onlarla birlikte odalarını düzenleyin ve bunu yaparken onlara yapabilecekleri oyun tadında işler verin. Bu durum hem çocuğunuzla iletişiminizi artıracak hem de çocuğunuzun öz güven kazanmasını sağlayacak.

Çocuklarınızla Birlikte Oyun Oynayın

Tatilin öğrenciler için bir oyun ve dinlenme süresi olduğunu unutmayın.  Çocuğunuz hem arkadaşlarıyla hem de sizinle oyun oynamak ister. Türkiye’de özellikle bu yıl okullarda ders olarak okutulan “Akıl Oyunlarından” faydalanın. Çocuğunuz matematik, konsantrasyon, görsel algı, sosyal iletişim gibi yeteneklerini geliştirmek için onun yaş grubuna uygun akıl oyunları alın ve ailece bu oyunları oynayın. Emin olun siz de en az çocuklar kadar eğleneceksiniz.

Yarıyıl Tatilini Akıl Oyunları İle Zenginleştirin

Dünyanın en çok tercih edilen “Akıl Oyunlarını” Türkiye’ye getiren PAL Oyuncak Ürün Müdürü Murat Üstünbaş, özellikle klasik öğrenme metotlarından  sıkılan öğrencileri, okula ve derse  adapte etmek için “Akıl Oyunlarını” öneriyor. Örneğin çocuğunuzun görsel algı yeteneğini geliştirmek istiyorsanız“ Equlibrio, Block bodies, Shapy” gibi akıl oyunlarından, eğer çocuğunuz matematikte sorun yaşıyorsa “Meta-Forms, Q-Bitz” gibi oyunlardan faydalanabilirsiniz. “Keva, Six, Mangala” gibi akıl oyunları ile de çocuğunuzun düşünme becerileri ve problem çözme yeteneklerini geliştirebilirsiniz.