Kaşmir Kazak Bakımı (Silk & Cashmere)

Kaşmir Kazak Bakımı (Silk & Cashmere) Birbirinden değerli ve pahalı kaşmir kazaklarıma nasıl bir bakım yapmalıyım diye düşünüyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Kaşmir ve ipek kaşmir trikolar bilindiği gibi özel bir bakım gerektiriyor. Silk & Cashmere’in o yumuşacık kaşmir kazaklarını bilirsiniz, eğer sizlerde de bu tür kaşmir kazaklardan varsa değerlerine uygun değerli bir bakım yapmanız kazaklarınızın ömrünün uzun olması açısından iyi olacaktır.

Kaşmirinize doğru baktığınız takdirde yıllarca giyebilirsiniz. Bunun için yapılması gerekenler de hiç zor değil aslında:

* Dolabınızda yatay olarak, katlayıp saklayın. Asmak deforme olmasına neden olabilir.
* Kaşmir kazağınızı üst üste giymeyin, havalanmasına olanak sağlayın.
* Tüylenme sonucu oluşan yün topaklarını, özel aletlerle ya da nemlendirilmiş bir bayan çorabı ile kazağın dokusunun ters yönünde ,tüyler üzerinde gezdirerek toplayabilirsiniz. Bu işlemi bir iki kez tekrarladıktan sonra tüylenme görmeyeceksiniz.
* Kaşmir her mevsim giyilebilir; yine de kaldırmayı tercih ediyorsanız, öncelikle temizlemeyi unutmayın! Güve, leke ve kire daha çok gelir.
* Her birini, tek tek doğal koku veya güve ilacı koyduğunuz poşetler içinde kaldırın.
* Kaşmiri dilerseniz kuru temizlemeye verebilir, dilerseniz elde yıkayabilirsiniz.
Doğru yıkanırsa elde yıkanmayı daha çok sever.
* Elde yıkarken ılık, şampuanlı su kullanın. Nazikçe, çitilemeden ya da bükerek, sıkmadan yıkayın. Şampuanınızın özel yün şampuanı olmasına dikkat edin.
* Havlu üzerinde sererek kurutun, asmayın.
* Kuruduktan sonra ters yüzüne ılık ütü yapabilirsiniz.

Silk & Cashmere blog sitesinden alıntıdır.