Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

barbie-princess-barbie-bebek-oyuncak-alirken-neler-dikkat-edilmelidir-oyuncak-alirken-hangisini-almaliyimOyuncakları, “çocuğun geleceğine yapılan yatırımlar” olarak nitelendiren uzmanlar, küçük boyutlardaki, plastik düğmeleri olan, yerinden kolayca kopabilecek, göz, tekerlek veta benzeri parçaları bulunan oyuncakların, kolayca yutulabileceklerinden, belli bir yaş grubu öncesinde tehlike oluşturabileceğini kaydediyorlar.

Balonların da bazı durumlarda tehlikeli olabileceğini ifade eden uzmanlar, patlak balon parçalarını şişirme taklidi yapan çocukların solunum yollarına kaçabileceği uyarısında bulunuyor.

Uzmanlara göre, 1 yaşından küçük çocuklara oyuncak seçerken, her şeyden önce yutamayacağı büyüklükte parçalardan oluşmuş, hafif, keskin kenar veya yüzleri olmayan, kolay tutulabilen, zehirli boya ve kimyasal madde içermeyen parlak renkli oyuncaklar tercih edilmelidir. Bebek bir şeyler tutacak olgunluğa geldiğinde de, yumuşak, üstüne basıldığında öten veya sallandığında ses çıkartan oyuncaklar alınmalıdır.

Ayrıca benim de nacizane fikrim (özellikle 4 yaş altı) çocuklarınıza oyuncak seçerken çok tüylü ve kumaş kalitesi bozuk oyuncaklar almamanız. Çünkü bilindiği gibi çocuklar -özellikle de 2 yaş altı çocuklar-, hemen hemen her buldukları şeyi ağızlarına alma ve keşfetme eğiliminde olurlar. Bu tür kalitesiz malzemeden üretilmiş ve yuttuğunda sağlığını tehdit edecek tüylerle donatılmış oyuncaklar bebeklerinizin/çocuklarınızın sağlığını riske etmekten başka birşey değildir ne yazık ki.