Evlilik Nedir ?

Evlilik Nedir ? Evliliğe hazır mısınız?
“Evet” demeden önce evlilik hayatı hakkındaki düşüncelerinizi bir kez daha gözden geçirmenizde fayda var. Unutmayın ki….

“Evet” demeden önce evlilik hayatı hakkındaki düşüncelerinizi bir kez daha gözden geçirmenizde fayda var. Unutmayın, evlenerek yalnızca yuvadan uçmakla kalmayacak, yepyeni bir yuvaya konacaksınız.

İşte mutlu son! sonunda sevdiğiniz erkekle evlenmeye karar verdiniz. artık geceleri onunla beraber olmak için binbir zorlukla evdekilerden izin almak, çıktığınız zamanlarda da erkenden dönme zorunluluğu gibi sorunlarınız ortadan kalkacak. Yalnız gecelerimi, gün içinde ya da tüm bir hafta sonu bile beraber geçireceksiniz. hem de kendi evinizde.

Tatlı Hayaller

Evet artık bir de size ait bir evinizin olması söz konusu. Her ne kadar büyükler kıyısından köşesinden karışsalar da, sonuçta bu yer sizin eviniz. istediğiniz eşyaları alabilir, yıllardır rahat rahat annenizin evinde yapamadığınız herşeyi bu evde yapabilirsiniz. ortalığı dilediğiniz zaman dağınık bırakıp, dilediğiniz zaman toplayabilir, istediğiniz arkadaşınızı istediğiniz zaman çağırabilir, doyasıya telefonda konuşabilir, buzdolabını sevdiğiniz şeylerle doldurabilir, müziğin sesini sonuna kadar açabilir, kedi, köpek gibi ailenizin istemediği ama sizin çok sevdiğiniz hayvanları bile evde besleyebilirsiniz. İşte sonsuz özgürlüğün kapıları ardına kadar açıldı artık. Eğer evliliği böyle algılıyorsanız ciddi bir hayal kırıklığı bekliyor olabilir.

Evlilik “Mutlu Son” mu?

Evlilik herşeyden önce, mutlu ya da mutsuz bir “son” değil tam tersi yepyeni bir başlangıçtır. Üstelik sandığınız gibi özgürlüğün altın anahtarı da değildir. Belki de şu an aklınıza bile gelmeyen sorumluluklarla doludur. Unutmayın, beraber olduğunuz kişi sadece arkadaşınız değil. Ona karşı sorumluluklarınız var. Ortak bir hayatı paylaşmak, yine bir “Yapmanız ve yapmamanız gerekenler” listesi sunulacaktır size. Üstünüzden çıkarttığınız eşyaları ortalığa saçtığınız zamanlarda, hele birde onunkiler eklenince, bunları toplayan annenizi çok arayacaksınız ama hepsini toplamak yine size düşecek. Üstelik buna yemek yapmak, büyük bir zevkle biriktirdiğiniz bulaşıkları bir gün mutlaka yıkamak, siz giyecek yeni şeyler yaratıp dursanız bile gömleğim diye tutturan eşiniz uğruna ütü yapmak gibi bir zamanlar pek de elinizi sürmediğiniz şeyleri de eklemeyi unutmamalı.

Gece birkaç arkadaşınızla buluşmak istediğiniz zaman, belki eşinizden izin alacaksınız ama onu yine de ikna etmeniz gerekecek. onsuz bir seyahat planı da buna dahil. Üstelik iş için olsa bile. Buzdolabınız ise, tüm ev eşyalarında olduğu gibi sadece sizin değil, onunda istediği şeyleri kapsamak zorunda. Telefonu da emin olun eskisinden çok daha az kullanacaksınız. Öncelikle ilk fatura geldikten sonra. Buna elektrik, su, gaz gibi, faturalarını siz ödeyeceğiniz herşey dahil. Evde hayvan beslemenin ise bir çocuk sahibi olmak kadar sorumluluk gerektirdiğini kısa sürede anlayabilirsiniz.

Mutlu olmak için

Çalışıyorsanız iş hayatının dışında kalan zamanı, özel hayatınız, ev işleri ve eşiniz arasında paylaştırmak zorunda kalacaksınız. Ve burada en az zaman kendinize kalacak emin olun. Artık sizden ilgi bekleyeni bir eviniz ve eşiniz var. Evlilik, hayaller yerine gerçekleri görebilirsiniz, artık tek ve tamamen özgür değil, çift ve sorumluluklarla dolu bir hayata adım attığınızı bilirseniz, ancak ozaman mutluluk gelir. Evlilik hayatını kolaylaştırmak için eşinizle her konuda önceden konuşun.

Onun da evlilikten neler beklediğini, sorumluluk üstlenmeye hazır olup olmadığını öğrenin. Günümüzde, çalışan kadına, eşinin, ev işlerinde yardımcı olması kaçınılmaz. Maddi konularda da ortak planlar yapmanız, gelir ve giderlerinizi iyi ayarlamanız gerekir. Gördüğünüz gibi evlilik, sevdiğinizle daha fazla zaman geçirmek ya da sıkıldığınız anne baba evinden uzaklaşmak için hiç de iyi fırsat değil. bu yeni hayata adım atmadan önce iyi düşünüp, doğru bir karar almalısınız.

BURADA YAZILANLARIN BİR ÇOĞU BENİM FİKİRLERİMİ TEMSİL ETMİYOR 🙂