normal doğum sezaryen ameliyatı arasındaki farklar

normal doğum mu sezaryen mı yapsam?ülkemizde normal doğum sezaryen ameliyatı arasındaki farklar çok fazla bilinmemekle birlikte son yıllarda artan gerekli gereksiz sezaryen ameliyatlarının sayısı ise çoğalmaktadır. sezaryen olan annelerin büyük bir çoğunluğu keyfi nedenlere bağlı “rahat, ağrısız ve acısız” doğum yapmak için sezaryeni tercih ederken, sezaryen doğum yapanların bir kısmı da tamamen zorunlu sebeplere dayanarak bu ameliyatı tercih etmekte. benim bir türlü doğmak bilmeyen et yumağı nazlı bebeğimi doğuracağım gün sezaryen doğum seçme nedenimi ise daha önce bir kafadan her ses bloğumda yazmıştım..

Simla Okumuşoglu Karaca

normal doğumun faydaları, yararları, avantajları nelerdir?

– Anne, normal doğum sonrası birkaç saat içinde istediği her şeyi yiyebilir, bebeğinin bakımlarını yapabilir ve bebeğini emzirebilir.

– Anne-bebek arasında ilişki ve iletişim daha kolay ve hızlı kurulabilir. Bu durum bebeğin anneye bağlanması ve gelişimi açısından çok önemlidir.

– Normal doğum yapan annenin rahminde hasar ve kesi olmadığından gebelik sayısı sınırlaması söz konusu değildir. İleriki hayatında geçirebileceği karın ameliyatları için bir risk taşımaz.

– Normal doğum sonrası taburcu süresi çok daha kısa olduğundan hastaneden geçebilecek enfeksiyonlara maruziyet süresi daha azdır. Bu, hem sağlık açısından hem maddi açıdan önemlidir.

– Normal doğumda sezaryene göre “doğum sırasında anne ölüm oranı” daha azdır.

– Normal doğumda doğum sonrası enfeksiyon, kanama, ağrı gibi durumlar sezaryene göre daha azdır.

– Normal doğumla dünyaya gelen bebekler sezaryen ile doğanlara göre yoğun bakıma daha az alınırlar. (Ancak bu durum genellikle riskli doğumların sezaryenle gerçekleşmesinden kaynaklanabilir.)

– Normal doğum ile dünyaya gelen bebekler doğum kanalından geçerken baskıya uğradığından akciğerlerdeki amniyon mayii dışarı daha kolay atılabilir. Bu nedenle solunum sıkıntısı gelişme riski daha azdır.

– Normal doğum ile doğan bebeklerin anne memesine tutunma, emme gibi becerilerinin daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.

normal doğumda risk var mı varsa normal doğumun dezavantajları, riskleri nelerdir?

– Doğum herhangi bir gün, günün herhangi bir saatinde başlayabilir. Önceden doğum tarihi ve zamanını ayarlamak mümkün değildir.

– Doğum eyleminin gidişatına göre veya doğum anında bazı sıkıntılar oluşabileceğinden (doğum eylemi yavaşlayabilir, durabilir, anne karnındaki bebek sıkıntıya düşebilir) ani bir karar ile sezaryene geçiş yapılabilir. Çünkü doğum anının uzaması anne karnındaki bebeğin oksijensiz kalmasına yol açabilir ve doğduktan sonra bebeğin beyin gelişiminde fonksiyon geriliği yaşanabilir.

– Doğum anında vajinada zedelenme, yırtılma olabilir. Bu zedelenme veya yırtılmalar nedeniyle doğum sonrasında dışkı tutamama gibi sıkıntılar izlenebilir.

– Doğum sonrası dikiş (epizyotomi) bölgesinde enfeksiyon, kan birikmesi ve açılma izlenebilir. Hasta bir süre rahat oturamayabilir.

– Normal doğuma bağlı olarak zaman içinde mesane sarkması, idrar kaçırma gibi problemler izlenebilir.

– Nadiren de olsa bebeğin doğum kanalında sıkışması, doğum travması, omuz takılması gibi istenmeyen haller yetersiz oksijenlenmeye veya sinir hasarına bağlı durumlar gözlenebilir.

normal doğum mu sezaryen mı yapsam?

Anne adaylarının normal doğumla ilgili yakınları ve arkadaşlarının tecrübelerinden etkilendiğini ve bebekle ilgili doğabilecek problemlerden çekindiğini vurgulayan Dr. Karaca, sözlerine şöyle devam etti; “Doğum esnasında hissedilen ağrı, epizyotomi ihtimali(doğumda vajina girişine yapılan kesi) ve hekimle diyalog kuramama anne adaylarının çekinceleri arasında yer alıyor. Bütün bu durumlar göz önüne alındığında gebeliğin ilk gününden itibaren anne adayları normal doğum hakkında bilgilendirilerek akıllarında kalan soru işaretleri giderilmeli, normal doğuma yardımcı olabilecek egzersizlere katılım için teşvik edilmelidir. Günümüzde anestezi alanında doğum sancılarını gidermede epidural analjezi gibi oldukça etkili yöntemler olduğu paylaşılmalı, gerektiğinde anne adayları bu konuyla ilgili olarak anestezi uzmanlarına yönlendirilmelidir. Normal doğumun doğal ve fizyolojik olduğu, sezaryen ile doğum yönteminin ancak anne ve bebek açısından gelişebilecek tıbbi zorunluluklar nedeniyle tercih edilebileceği belirtilmelidir.”

Normal doğum mu, başkaca doğum yöntemleri mi? Anne-baba adaylarının mutluluk ve heyecanları içerisinde zaman zaman akıllarına takılan bir konu. Normal doğumu öneren TOBB ETÜ Hastanesi Kadın ve Doğum Hastalıkları Uzmanı Dr. Simla Okumuşoğlu Karaca, anne ve bebek için tıbbi zorunluluk var ise sezaryen yapılması gerektiğini söyledi.