Kadınlarda OrgazmKadınlarda Orgazm

ABD’li nörolog 200′den fazla kadının ‘orgazm an’ını inceledi.

ABD’li nörolog Barry Komisaruk, laboratuvarında 200’den fazla kadının orgazm anını canlı olarak inceledi. O’nun amacının seks ve seks anını izleme değil, tamamen bilimsel olduğunu söyleyebiliriz. Bu enteresan bilim adamı, orgazm oldukları andaki coşkuya, heyecana yol açan mekanizmaları, hormonların orgazmda nasıl bir rol oynadığını, nöronların, amino asitlerin konumunu anlamak için kadınların beyinlerini analiz etti. “İnsan hayatında hazzı artırmanın yollarını bulmak istiyordum” diyor araştırmacı.

PATLAMIŞ MISIR GİBİ

68 yaşındaki Komisaruk, New Jersey Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürüyor ve hayatının büyük bölümünü “vajinal uyarılmayı” öğrenmeye adamış. Bu araştırmalarda ona, uyarıcı bir manyetik rezonans makinası yardımcı oluyor (İngilizce adıyla fMRI). Komisaruk ile ekibi bu makine sayesinde o anda beynin faaliyete geçen bölümlerini inceleyebiliyor. Araştırmalardan çıkan ilginç bir sonucu şöyle açıklıyor Komisaruk: Orgazm başladığında, nöronların yaydığı ses, Güney Amerika’da üretilen bir tür mısırın mikrodalga fırında patlama anında çıkardığı sese benziyor.

ACIYI BLOKE EDİYOR

ABD’li bilim adamı araştırmaları sonucunda kadın cinselliğiyle ilgili kayda değer sonuçlara ulaştı. Orgazmın, acının doğal bloke edicisi olduğu –yüzde 50’ye varan oranda acıyı azaltıyor-, kadının dokunmaya hassasiyetini arttırdığı, bu yüzden erkeğin okşamalarının öneminin daha da arttığı bu sonuçlardan bazıları. Ama bu alan özellikle erkek orgazmı hakkında bilinenler dikkate alındığında hâlâ sırlarla dolu. Komisaruk, iki coşkunluk hali arasında bir karşıtlık olduğunu söylüyor. Ona göre, orgazm anında rahimde meydana gelen büzülmeler, spermin hedefine ulaşmasına ve hamileliğe yol açmasına yardımcı oluyor.

 

BEDELİ 100 DOLAR

Komisaruk’a bu verileri sağlayanlar, 100 dolar karşılığında orgazmlarını gönüllü olarak satan kadınlar. Başlamak için, öncelikle bir miktar idrar vermeleri gerekiyor ki, hamile olup olmadıkları anlaşılsın. Zira bebek, testler sırasında zarar görebilir. Bu kadınlar, daha sonra manyetik rezonans makinasında aşağıya eğimli bir şekilde yüzükoyun uzanıyorlar ki bu da, orgazm anında beyinde yaşananların incelenmesi için en uygun pozisyon. Gerisini hayal etmek zor değil. Ama “size bakan beş bilim insanı ve monitörler dikkate alındığında bunu yapmanın pek de kolay olmadığını” söylüyor gönüllü denekler.

Girişimci bilim adamına göre orgazmın en büyük gizemlerinden biri, beynin acının harekete geçirdiği kısmıyla aynı kısmını harekete geçirmesi. Gönüllülerin yüzlerinin görüntüleri bunu çok iyi gösteriyor. Onların haz ifadeleri ayağının üstünden kamyon geçen birinin ifadelerinden çok da farklı değil. “Acı ve haz arasındaki fark ne” diye soruyor kendi kendine Komisaruk. Cevabı bulursa Nobel alabilir…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir