Güneşin Zararlarından Korunmak için Önlemler

Diş macunu ve yoğurt gibi yanlış uygulamalar, yağlı ve kalın pomatlar neyse ki artık kullanılmıyor! Bilinçli anne babalar sadece yaz aylarında ve deniz kıyısında değil, sokağa çıkarken de hatta bahar aylarında bile kendini ve çocuğunu güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyor.

Siz de;

  1. Yazın 10:00-16:00 saatleri arasında dışarı çıkmayaya gayret edin. Hele çocuğunuzu o saatlerde asla sokağa çıkarmayın. 1 yaşın altındaki bebeklerde mümkün olduğunca gölgede tutun. Çocuğunuz 3 yaşın altındaysa korumasız olarak güneşin altında kalmasını engelleyin.
  2. Güneş kremini güneşe çıkmadan 30 dk. önce sürün ve 1.5-2 saat aralıklarla tekrarlayın. Denize girer ya da herhangi bir şekilde kremli bölgelerinizi ıslatırsanız krem sürme işlemini tekrarlayın. Güneş ışınlarından koruma faktörü içeren kreminizi teninize eşit miktarda yedirerek ince bir tabaka halinde sürmeye çalışın.
  3. Güneş kremi seçerken suya ve terlemeye karşı dayanıklı, yüksek koruma faktörü içeren kremleri tercih edin. Çocuklarda en az 30 koruma faktörlü, süt çocuklarında (1.5 yaş ve altı bebeklerde) ise en az 50 koruma faktörlü güneş kremi kullanın.
  4. Çocuğunuza açık renkli, bol, sık dokunmuş kumaştan giysiler giydirin, çevresi geniş olan şapkalar ve UV korumalı güneş gözlüğü takın. Güneş gözlüğünü siz de yazın asla gözlerinizden çıkarmayın. Şemsiye yardımı ile güneşten korumaya ve su kaybını önlemek için bol su içmeye gayret edin.