vücut tiplerine göre gelinlik yakası seçimi

vücut tiplerine göre gelinlik yakası seçimi

vücut tiplerine göre gelinlik yakası seçimi gelinlik stili seçimi kadar önemli bir detaydır. gelinlik alırken gelinlik seçerken en uygun gelinlik yakası stilini belirlemeye sıra geldiğinde, tarzınıza bağlı olarak bir çok seçenek karşınıza çıkar. Derin bir V yaka ya da yuvarlak gelinlik yakaları feminen-kadınsı bir görüntü verirken yüksek yada kayık yaka daha sofistike ve sade bir görüntü verir. Her bir farklı yaka stili gelinliğinizin bütün görüntüsünü değiştireceğinden tüm gelinlik yakası seçeneklerini bilmenizde yarar vardır. Bu yazı kısaca gelinliğiniz için seçebileceğiniz temel yaka stillerini, vücut tiplerine göre uygun gelinlik yakası seçeneklerini ve farklı gelinlik yaka stillerinin gelinliğinizin genel görüntüsünü nasıl etkileyebileceğini anlatır.

Yuvarlak yaka:

Boyun hizasından yuvarlak olarak dönen bu yaka tipinde, göğüs bölgesi ön plana çıkar.
Kullanın: Göğsünüzü ön plana çıkarmak isterseniz.
Kaçının: Bedeninizin üst tarafı fazla kiloluysa.

yuvarlak yaka

Boyundan bağlı yaka:

Boynun arkasından bağlanan bu yaka tipinde, omuzlar ve kollar açıkta kalır.
Kullanın: Uzun boylu ve geniş omuzluysanız.
Kaçının: Dar omuzlu ve büyük göğüslüyseniz.

Gemici yaka:

Köprücük kemiğine dayanan bu geniş dekolte tipinde, yaka oldukça düzdür. Ön ve arka kısımda aynı derinliktedir, omuzlara gelindiğinde hafifçe açılır.
Kullanın: Göğsünüzü ön plana çıkarmak isterseniz.
Kaçının: Bedeninizin üst tarafı fazla kiloluysa.

gemici yaka

Omuzları açıkta bırakan yaka:

Omuz başlarını ve köprücük kemiğini ortaya çıkarır. Gelinliklerde en çok kullanılan dekolte tipidir.
Kullanın: Bedeninizin üst tarafı kıvrımlı ise ve kilolarınızdan yakınıyorsanız.
Kaçının: Geniş omuzlarınız ve kalın kollarınız varsa.

havuz yaka

Asimetrik yaka:

Adından da anlaşıldığı gibi tek bir omuzdan gelen asimetrik dekolte modeli, farklı olmak isteyen gelinlerin tercihi.
Kullanın: Köprücük kemiklerinizi ön plana çıkarmak için.
Kaçının: Geniş omuzluysanız.

asimetrik yaka

Kare yaka:

Yarım kare biçiminde olan bu yaka biçimi, kimi zaman derin bir dekolte oluştursa da, her türlü vücut tipine uymaktadır.
Kullanın: Sade bir görünüm elde etmek isterseniz.

kare yaka

Portre yaka:

Omuzları açıkta bırakan bu yaka, biraz daha kapalı olmakla beraber omuz hizasının tam altında kapanır. Omuzları daha fazla ön plana çıkarır.
Kullanın: Geniş omuzluysanız ve köprücük kemikleriniz çıkıksa.
Kaçının: Köprücük kemikleriniz belli olmuyorsa.

portre yaka

V yaka:

Birçok vücut tipine uyan V yakanın derinliği gelinliğinizin tasarımına ve vücut tipinize göre değişir.
Kullanın: Göğüs ölçüsü B ve C olup, balık etli ve kum saati vücut tipli
bayanlardansanız.
Kaçının: Göğüs ölçünüz A veya C’den büyük ise.

v yaka

Askılı yuvarlak yaka:

U biçimindeki bu yaka biçimi, klasik bir gelinlik dekoltesidir. Her gelin, dilediği derinlikte bu dekolteyi kullanabilir.

askılı

Straplez yaka:

Askısı olmayan bir dekolte türüdür. Bedeninizin üst tarafını cömertçe ön plana çıkarır.
Kullanın: Dolgun vücutlu ve büyük göğüslü bayanlardansanız.
Kaçının: Küçük göğüslüyseniz.

starplez yaka

Kalp yaka:

Askılı veya straplez olarak kullanılabilen bir dekolte biçimidir. Birçok gelinlik
modelinde kullanılır.
Kullanın: Balık etliyseniz ve üst bedeninize güveniyorsanız.

sütyen yaka 

KAYIK YAKA GELİNLİK:

Kayak yaka her iki omuzu kenarlarından birbirlerine bağlar. Kürek kemiklerini açıkta bırakak uzun zarif bir yaka oluşturur. Bu zarif dizayn her uzunluktaki kol boyu ile uyumludur. Boyna ve kürek kemiklerine dikkati çektiğinden büyük göğüs yapısına sahip gelinler için uygundur.

Kayık Yaka Gelinlik Stili
Kayık Yaka

 

KOLSUZ YAKA GELİNLİK:

Bu yakada iki askı boynun arkasında birleşir. Çeşitli varyasyonları vardır; kare yaka ile askılar düz bir şekilde boyunda birleşebilir yada V- yaka kullanılarak daha seksi bir hava verilebilir. Bu modelde dikkatler omuzlara ve boyna çekileceğinden güzel bir ten rengine sahip bayanlar tarafından tercih edilmelidir.  Bu yakanın doğası gereği kolu olan modellere uygun değildir. Balo tipi gelinlikten kılıf tipi gelinliğe kadar her tür gelinlik stili için uygundur. Geniş omuzlu gelinlere önerilir ancak dar omuzlu minyon tipli gelinlere önerilmez.

Kolsuz Yaka Gelinlik Stili
Kolsuz Yaka

 

DİK YAKA GELİNLİK:

Dik yaka, tüm boyun boyunca yada boynun hemen altından başlayarak bütün göğsü kaplar. Dik yaka gelinliğinize zarif ve resmi bir hava katar. Bu yaka modelinin bir çok varyasyonu vardır; göğüs kısmında küçük bir pencere açılabilir. Straplez yakanın üst kısmına dantel yada transparan kullanılarak yaratılacak ilüzyon ile seksi ve parıldayan bir dik yaka modeli oluşturulabilir. Dik yaka her kol uzunluğu ile uyumlu olduğunda her tür modele uygulanabilir.

Dik Yaka Gelinlik Stili
Dik Yaka

 

HAVUZ YAKA GELİNLİK:

Havuz yaka elbiseler omuz başınızı çevreleyerek, kolunuzun üst tarafına kadar iner. Uzun kol uygulanabilse de kolsuz olarak tasarlandığında çok zarif bir görüntü verir. Straplez gibi yakayı açıkta bırakır fakat daha kapalı bir modeldir. Kalın kollara sahip gelinlere önerilmez kum saati tipinde bayanlara önerilir.

Havuz Yaka Gelinlik Stili
Havuz Yaka

 

YUVARLAK YAKA GELİNLİK:

Yaka, omuzlardan aşağıya doğru U şeklinde bir yay çizer. V-yakaya benzer şekilde yuvarlak yaka da rahat edebilceğiniz dereceye kadar göğüs kısmı açıkta bırakılabilir. Her kol uzunluğu ile uyumlu olduğundan her tür modele uygulanabilir. Hemen hemen her vücut tipi için uygundur.

Yuvarlak Yaka Gelinlik Stili
Yuvarlak Yaka

 

KARE YAKA GELİNLİK:

Kare yaka modelinde enine düz bir göğüs çizgisi, doksan derecelik bir açıyla askıya bağlanır. Yakanın keskin ve temiz hatları her tür elbise türünde zarif bir görüntü verir. Her tür modele uygulanabilir, askılar kolsuz olabilir yada her kol boyu uygulanabilir. Bu model her gelin adayı için uygundur.

Kare Yaka Gelinlik Stili
Kare Yaka

 

STRAPLEZ YAKA GELİNLİK:

Straplez yaka koltuk altından başlar ve askılarla desteklenmeden devam eder. Bu klasik görüntü hafifçe yukarı yada aşağı doğru yay çizerek istediğiniz şekilde tasarlanabilir. Göğsün üst kısmıdan başlayarak tüm omuzları ve kolları açıkta bırakan bu model en çok güzel bir ten rengine sahip gelinlere yakışır. Kalın kollara ve küçük göğüslere sahip gelinlere önerilmez.

Straplez Yaka Gelinlik Stili
Straplez Yaka

 

KALP (ÖPÜCÜK) YAKA GELİNLİK:

Kalp yaka ismini, her bir göğsü yay şeklinde çevreleyen ve birbirine V şeklinde bağlanarak kalp biçiminde görüntü veren şeklinden alır.  Çoğunlukla straples olarak tasarlansa da çeşitli uzunluktaki kol boyları ile de tasarlanır.  Büyük göğüslü gelinlere ve kum saati vücut tipine sahip gelinlere daha çok yakışır.

Kalp (Öpücük) Yaka Gelinlik Stili
Kalp Yaka

 

V YAKA GELİNLİK:

V yakada, yaka iki omuz arasından aşağıya V şeklinde iner. Dekoltenin ne kadar açık olmasını istediğinize göre derin yada dar olabilir. V yaka hem küçük hemde büyük göğüslü hanımlar için uygundur. Kapalı bir V yaka büyük göğüsleri saklar va aynı zamanda onlara kadınsı bir görüntü verir. Küçük göğüslü gelinler ise daha derin yada geniş bir V yaka tercih ederek büyük göğüs iluzyonu yaratırlar. V yaka gelinlik her türlü kol boyu ile uyumludur

V Yaka Gelinlik Stili
V Yaka