Çantaların Aşkına! Çanta Modası Trend Çantalar Aksesuarlar

nine west yeni sezon son moda trend çanta ayakkabı sandalet babet modelleriÇantaların Aşkına! Çanta Modası Trend Çantalar Aksesuarlar Kullanmak Son Modayı Takip Edenlerin Olmazsa Olmazlarından..

Nine West Çanta sendromu

Çanta artık, cüzdan, anahtar, cep telefonu, taşıyacağınız sıradan bir aksesuar değil. Lüks marka ya da ünlü bir tasarımcının çantasını kola takıp taşımak güç ve statü sembolü oldu. Ve bu çılgınlık bulaşıcı bir hastalık gibi yayılıyor. Adı da “o çanta sendromu”
Büyük olmalı… Toka, metalik ya da deri aksesuarlarla süslenmeli… Markasını belli eden logosu da görünmeli… Ve ünlü bir tasarımcının elinden çıkmalı… İşte bunlar moda severlerin son günlerdeki olmazsa olmazı “çanta”nın özellikleri… Saydıklarımızdan kesinlikle anlaşılacağı üzere onlar alelade çantalar değil. Kadınlar o çantalara sahip olmak için maaşlarını biriktiriyor, yemeğinden, elbisesinden, ayakkabısından keserek para ayırıyor. Bu çılgınlık, bulaşıcı bir hastalık gibi günden güne daha bir hızla yayılıyor. Hatta İngilizce’de bu çılgınlığa “It-bag sendromu” (O çanta sendromu) adı konuldu bile.
Aslında yeni çıkmış bir moda değil. Ancak son iki yıldır zirvede. Hangi magazin ya da moda dergisini açsanız kollarına çantalarını takmış kadınlar başrolde. En spor kıyafet bile, tasarımcı ürünü lüks bir çanta ile tamamlanıyor.
Bu işin tuttuğunu gören lüks markalar, tasarımcılar da çeşitlerini artırdı, geçmişte yapılan ve hit olmuş çantalar yeniden canlandırılarak piyasaya çıkarıldı.
Yılda 3 çanta alınıyor
Bu arada lüks bir çantanın diğerlerinin arasından sıyrılıp daha gözde, daha satılabilir olması yalnızca markasına ya da modeline bağlı değil. Fiyat etiketinin yüksek rakamlı olması ve o çantanın uzun bir bekleme listesi olmasının yanı sıra birkaç ünlü stil ikonunun o çantayla magazin dergilerinin, gazetelerin sayfalarında yer alması gerekir. Bu konuda İngiliz model Kate Moss’u kimse geçemez herhalde. Çünkü Kate, naylon poşetle veya pazar çantasıyla gezse bile satışları patlatma kabiliyeti var. Onun yanı sıra Victoria Beckham’ın da hatrı sayılır bir rol oynadığı söylenebilir. Hollywood’un popüler kızları da taşıdıkları çantalarla hangisinin “o çanta” olacağını belirliyorlar.
Çanta çılgınlığını sektörden gelen rakamlar da doğruluyor… Ve bu sendroma sadece birkaç zengin insanın yakalanmadığını gösteriyorlar.
2000’de kadınlar 2 yılda bir çanta alırken, bu sayı, bugün yılda 3 çantaya yükselmiş. 2000-2005 arasında bayan giyim satışları yüzde 12 artış gösterirken, aynı sürede çanta satışları ne kadar arttı biliyor musunuz? Tam yüzde 146 oranında… Çanta sektörünün küresel anlamda 5 yılda yüzde 11 büyümesi bekleniyor. 2011’de çantaya yılda 1 milyar dolar harcanacak. Ne diyelim… Takın çantanızı kolunuza, güç sizde artık…

Kaynak: Nine West