Sağlıklı, Parlak, Yumuşak, Güçlü ve Işıl Işıl Saçlar İçin Dengeli Beslenme Şart!

Konu saça geldiğinde, önemli olan sadece saçınıza ne gibi bakımlar uyguladığınız değil, vücudunuza neler uyguladığınız da önemlidir.

Tekrar tekrar şampuanlayıp durulamak standart tavsiye olabilir, ancak; şampuan ve saç kremi ne yazık ki özlediğiniz sağlıklı saçlara kavuşmada tek başlarına yeterli değiller. En sağlıklı ve ışıldayan saçlara sahip olmak için, biraz banyodan çıkmalı ve mutfağa yönelmelisiniz.

Sağlıklı, Parlak, Yumuşak, Güçlü ve Işıl Işıl Daha Göz Alıcı Saçlar İçin İşte Doğadan Doğal ve Sağlıklı  Malzemeler 🙂 

saglikli-isil-isil-yumusak-guzel-saclar-icin-dengeli-beslenme-sart-somon-baligi1. Somon Balığı

İş güzellik sağlayan yiyeceklere geldiğinde, somon balığının tahtını sallamak güç. Omega-3 yağları asitleriyle dolu olmasının yanı sıra, bu yüksek kaliteli protein kaynağı ayrıca B-12 vitamini ve demir yönünden de son derece zengin.

2. Koyu Yeşil Sebzeler

Temel Reis olun 🙂 Ispanak, tıpkı pazı ve brokoli gibi, vücudunuzun sebum üretmek için ihtiyaç duyduğu A ve C vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Saç folikülleriniz tarafından saklanan yağlı içeriği, vücudunuzun doğal saç kremidir. Koyu yeşil sebzeler aynı zamanda demir ve kalsiyum da sağlarlar.

3. Fasulye

Fasulye taneleri saçınız için hakikaten yararlı olabilirler mi? Evet doğru. Barbunya ve mercimek gibi baklagillerin, sizin saç sağlığı diyetinizin önemli bir parçası olmaları gerekiyor. Bu gibi yiyecekler sadece saçın gelişmesine yardım eden bitkisel proteinler içermiyorlar, aynı zamanda geniş bir demir, çinko ve biyotin kaynağıdırlar. Biyotin eksikliği nadiren de olsa saçın kırılgan olmasına neden olabiliyor.

saglikli-isil-isil-yumusak-guzel-saclar-icin-dengeli-beslenme-sart-brezilya-findiklari-ceviz4. Fındık ve Ceviz

Sağlıklı parlak saçlar için çıldırır mısınız? Çıldırmanız gerekir. Brezilya fındıkları doğadaki en büyük selenyum kaynaklarından biridir. Selenyum kafa derinizin sağlığı açısından önemli bir mineraldir. Cevizler ise Omega-3 yağ asidi içerirler bu da saçınıza yarar sağlar. Aynı zamanda tıpkı bademler ve yer fıstıkları gibi müthiş bir çinko kaynağıdırlar. Çinko eksikliği saç dökülmesine yol açabilir. Sözün özü fıstığın saçınızın sağlığı için hazırladığınız menüde olmasına dikkat edin.

5. Tavuk

Tavuk ve hindilerin tüyleri olabilir ancak yüksek kalitedeki protein içerikleri sizi arzu ettiğiniz sağlıklı saçlara kavuşturacaktır.

6.Yumurta

Eğer sağlıklı saç için yiyorsanız, çırpılmış, haşlanmış ya da pişmiş yumurta olması fark etmez, yumurtalar nasıl servis edilirse edilsinler en büyük protein kaynaklarından biridirler. Ayrıca bizi güzel gösterecek B-12 vitamini ve biyotin gibi besleyiciler de içerirler.

saglikli-isil-isil-yumusak-guzel-saclar-icin-dengeli-beslenme-sart-tahillar-tahil-iceren-gidalar7. Tahıllar

Tam tahıllı ekmek ya da tahılla güçlendirilmiş mısır gevreği yiyin. Bu gibi yiyecekler saçlar için yararlı olan demir, çinko ve B vitaminleri içerirler. Tam tahıllı bir atıştırma ayrıca, öğlen zamanı enerjiniz yarıya inmişken ve akşam yemeğine daha saatler varken başvurabileceğiniz bir öğündür.

8. Düşük Yağlı Süt Ürünleri

Yağı alınmış süt ve yoğurt gibi düşük yağlı süt ürünleri mükemmel birer kalsiyum (saç gelişimi için çok önemli olan bir mineral) depolarıdır. Ayrıca bu ürünlerin içinde bulunan su ve kazein de yine iki büyük protein kaynağıdır. Saçınıza iyi gelecek bir şeyler yemek istiyorsanız evden çıkmadan önce çantanıza daha sonradan atıştırmak üzere bir kap yoğurt ya da süzme peynir atın. Hatta ekstra Omega-3 yağı ve çinko için, bunlara biraz tahıl veya fındık da ekleyerek saçınıza sağlanacak yararı katlayabilirsiniz.

saglikli-isil-isil-yumusak-guzel-saclar-icin-dengeli-beslenme-sart-havuc9. Havuç

Havuçlar içlerindeki A vitamini sayesinde gözlere iyi gelmelerinin yanı sıra kafa derisine de yarar sağlarlar. Kafa derisinin sağlıklı olması, parlak ve göz alıcı saçlar için olmazsa olmaz olduğuna göre, diyetinize atıştırmalık olarak veya salataya katarak, havuç dahil ederseniz akıllılık etmiş olursunuz.