Gelinlik Nasıl Seçilmeli?

Düğün hazırlıklarında en önemli detaylardan bir taneside gelinlik bakma sürecidir. Bir gelinliğin sizin için en doğrusu olduğuna nasıl karar vereceğiniz ise gerçekten bilinçlilik ve bilgi ister.

gelinlik-modelleri-hangi-vucut-icin-hangi-gelinlik-gelinlik-stilleriHer gelin adayı o çok özel günde mutlaka çok hoş ve güzel görünmek ister, ancak; hangi gelinlik size daha uygun? Öncelikle bunu bir belirlemeniz gerekmektedir. Düğün gününüzde zarif ve çarpıcı olmanın sırrı kendi vücudunuza uygun, başkalarında görüp beğendiğiniz değil, kendi vüdunuzda güzel duran bir gelinlik seçmektir.

En güzel gelinlik en pahalı olan değil, sizin vücudunuza en uygun, size en çok yakışan ve vücudunuzdaki aşırılıkları ya da orantısızlıkları dengeleyen gelinliktir. Hayallerinizin gelinliğini bulmak hazine avına çıkmaktan farksızdır 🙂 Aklınızdaki gelinlik modelini çizebilirsiniz ama size yakışıp yakışmayacağını kimse bilemez. Bu yüzden gelinliklere önyargısız yaklaşmalısınız ki bu sayede vücudunuza en uygun ve en çok yakışan gelinliği bulabilesiniz..

Gelinlik modelinizi en az altı ay kadar önce aramaya başlamalısınız. Gelin dergilerini ve gelinlik evlilik ile ilgili web sitelerini karıştırarak bilgi edinebilir, birçok püf noktası öğrenebilirsiniz.

Bu sezon gelinlik renkleri arasında beyaz modasını geride bırakırken bej, kırık beyaz ve ekruya yöneliyor. Kabarık etekler, straples üstler, dar, yırtmaçlı, mini modeller, düz, drapeli, piliseli, dantel ve dore işlemeler üzerine kum incileri, swarovski taşlar, gümüş boncuklar, tüyler, çiçekler kullanılıyor. Kumaşlar ipek organze, tafta, saten, şantung, Fransız danteli, ziberlin gelinlik kumaşları tercih ediliyor. Kuyruk bölümü modelli uzun ama gecenin ilerleyen saatlerine dogru çıkarılabilen özellikte olması istenabiliiyor ki bunu ben de tavsiye ederim. Duvaklarda ise lame, kristal taşlar, dore işlemeler, Fransız tülüyle nakışın birlikteliği göze çarpıyor.

İlkbahar-Yaz Düğünlerinde ipek organze, ipek saten, ipek tafta, tül, şifon gibi hafif kumaşlar, akşam gerçekleşen salon düğünlerinde ve özel mekanlarda straples kabarık ve ışıltılı modeller, otellerin balo salonlarında dekorasyona uygun, daha ağır atmosferi olan mekanlarda ise kabarık balo etekleri, uzun duvaklar, kristal işlemeler ile görkemli olabilirsiniz. Kır düğünlerinde ipek organze, saten içinde rahat uçuşan gelinlik modelleri çok çok uygun olabilir. Gündüz seremonileri içinse dantel veya tül gibi romantik dokuları tercih etmek gelinlere daha çok yakışacaktır. Tekne düğünlerinde rahatlığınızı ön plana alın. Hafif kumaşlar tercihiniz olsun ve gelinliğiniz renklerle bezensin.

Hazırlık safhasında dergilerden bir çok modellere bakmış ve aralarında beğendiklerinizi işaretlemişsinizdir. Şunu sakın unutmayın, beğenilen modeller vücut tipinize uygunmu? Gelinliği almadan önce moda uzmanınızın görüşlerine mutlaka kulak verin! Öncelikle, karnınızdaki fazla kiloları, basen kısmınızın büyüklüğünü, ince olmayan belinizi ve/veya çok uzun olmayan boyunuzu düşünün ve ona göre bir gelinlik seçin. Elbetteki bunlar dert değil ve dünyanın sonu da değil. Moda danışmanınızın size seçeceği gelinlik sayesinde küçük moda hileleriyle olduğunuzdan daha zayıf, zarif ve uzun gözükebilirsiniz.

ŞİMDİ SIRA GELİNLİĞİMİZİ SEÇMEYE GELDİ 🙂

Sizin vücut tipiniz nasıl önce bunu bir keşfedelim ve belirleyelim..

Uzun boylu gelinler, boylu kızlar tüm zarafetini gözler önüne serer. Uzun boylulara etek boyları çok kısa olmadığı sürece her türlü model çok yakışır. Etek kısmında yaratacağınız hacim dökümlü kumaş seçimi ile dilediğiniz kadar boyunu uzun tutabilirsiniz. Uzun boylularda etek geniş ve zengin tutulmalıdır. Hem uzun boylu hem de uzun boyunlu iseniz sırtı açıkta bırakıp, omuzdan askılı modelleri tercih edebilirsiniz.

Kısa boylu gelinler, kat kat ve kabarık etek modellerini almayın, uzun gelinlik fikrinden uzaklaşın. Belinizi sararak bedeninize oturacak korsajlı, dar modeller tam size göre. Topuklu ayakkabı takviyesi ile istenen görüntüye kavuşacaksınız. Saçlarınızın topuz şeklinde olması, gelinliğinizin boynunuzu kapatmaması çok önemli bir detaydır.

İnce belli gelinler, kabarık gelinlik seçin, arkası zenginleştirilerek uzayan bir model olması daha güzel olur, ama dikkat edin kabarıklık üst kısımlara yayılmasın.

Büyük göğüslüler, yaka kısmınız açık olmalı çok fazla göze çarpmadan gögüslerinizin güzelliğini vurgulamak istiyorsanız v dekolteli yada degajeli bir yaka ile bunu başarabilirsiniz. Ama dikkat edin dekolteniz çok derin olmasın bu gelinliğin havasını söndürebilir dikkatleri göğüslerinize çeker çünkü.. O gece eşinizin yanında göğüs şov yapmak istemezsiniz öyle değil mi 🙂 Hafif bir dekolte ve gelinliğinizin eteğini zengin tutarak dikkatleri etek kısmına çekebilir veya bel kısmı bol bir model ile göğüslerinizin büyük görünmesine engel olabilirsiniz.

Hamile gelinler için, hamileliğinizi gizlemek için fazla çaba sarf etmeyin şifon tül gibi hafif ve dökümlü kumaşlara yönelin. Topluysanız bedeni oturtulmuş etek, geniş ve omuzları açıkta bırakan ince askı ile tutturulan korsajlı yarı uzunluktaki kolları tercih edebilirsiniz. Daha ince ve uzun gösterir sizi.