kadının en doğurgan olduğu günler hangisidir 4

Bir kadının en doğurgan olduğu günler hangisidir, ovülasyon dönemi ?

bayanlar tarafından çok sık araştırılan konuların başında hiç şüphe yok ki bebek doğurmayla ilgili sorular gelir. her bayan (büyük bir çoğunluk) mutlu bir yuva kurmayı ve en azından bir bebek sahibi olmayı ister. bebek sahibi olmanın kuralları; tabiri caize “formülleri” vardır. kimi bayanlar hiç ummadıkları anda hamile kalırken bir çok kişi ise hamile kalamaz. işte bu yazı bir bayanın en doğurgan günleri hangisidir soruna ışık tutmakta..

kadının en doğurgan olduğu günler hangisidir 3

DOĞURGANLIĞIN EN FAZLA OLDUĞU GÜN HANGİSİ? HAMİLELİK İÇİN NE ZAMAN İLİŞKİYE GİRİLMELİ?

Yumurtalıklarda bekleyen olgunlaşmış yumurta döllenmek için salındığı vakit fallop tüpünde aşağı doğru geçerek oluşur. Adet döneminden 14 gün önce gerçekleşen yumurtlamanın adetten önce 12-18 gün arasında da ortaya çıkması normaldir. Yumurta yumurtladıktan sonra 1 gün boyunca canlı durabilir. Bu esnada hamileliğin oluşması için erkeğin sperm hücresine ihtiyacı vardır. Hamilelik için illaki yumurtlama gününü beklemenin gerek olmadığı bilinmelidir.

Çünkü sperm hücresi ilişki sonrasında fallop tüpünde 3-5 gün canlı durabilir. Yumurta yumurtalıkta salınınca hala döllenme şansı vardır. Yumurta döllenmeyince adet dönemi esnasında atılır.

kadının en doğurgan olduğu günler hangisidir 1

YUMURTLAMANIN BELİRTİLERİ NELER? YUMURTLAMA NASIL ANLAŞILIR?

Sağlıklı kadın vücudunda her ay başı görülen adet döngüsünde vajinal akıntıda salgılar artar. Yumurta akı kıvamındaki şeffaf akıntı yumurtlamadan birkaç gün öne görülmeye başlar. Vücut ısısı ortalama 1 derece artar ve kasık bölgesinde ağrılar ortaya çıkar. Kimi zaman bu ağrıya hafif vajinal kanama da eşlik edebilir. Göğüsler hassaslaşır, karın şişer ve cinsel ilişki isteği artar.

KADINLARDA YUMURTLAMA DÖNEMİ TESTİ NASIL YAPILIR?

Düzenli bir regl süreci olan kadınlarda yumurtlama olayı regl kanamasından ortalama 2 hafta önce meydana gelir. Ovulasyon (yumurtlama) dönemi en kolay böyle belirlenir.

yumurtlama dönemi

kadının en doğurgan olduğu günler hangisidir 2

REGL DÖNEMİ 28 GÜN OLANLAR İÇİN HESAPLAMA

Regl olma süreci 28 olan kadınlar regl olmadan 17 ya da 18 gün önce 1 hafta boyunca 2-3 günde bir fiziksel yakınlık halinde bulunmalıdırlar.

REGL DÖNEMİ 30 GÜN OLANLAR İÇİN HESAPLAMA

Her 30 günde bir regl olan kadınlarda yumurtlama hesabı için regl kanamasının başladığı ilk günden 16. güne kadar yumurtlama hesaplanmalıdır.

REGL DÖNEMİ DÜZENSİZ OLANLAR İÇİN…

Regl dönemine ne zaman gireceği belli olmayan kadınlarda ovulasyon dönemini tespit etmek daha zordur. Ancak, regl kanamasından önce ortalama 14 gün önce yumurtlama meydana gelir.