Saçlar ne sıklıkla yıkanmalıdır? Yağlı saçlar için ne yapılmalı?

Saçlar ne sıklıkla yıkanmalıdır? Yağlı saçlar için ne yapılmalı?

Saçların her gün yıkanmasının derideki koruyucu bakterileri yok ederek kepeklenme ve dökülmeye neden olabileceği bildirildi.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşin Köktürk, yaptığı açıklamada, saçlı derinin kendine özgü koruyucu florası olduğunu, bakımının özenle yapılması gerektiğini söyledi. Bazı kişilerin “çok yağlı” diyerek saçlarını sık aralıklarla yıkadığını belirten Prof. Dr. Köktürk, “Bu davranış doğru değil, sık yıkamakla yağlı saçlardan kurtulunmaz. Sık yıkamak saçlı derinin koruyucu florasını bozar” dedi.

Saçları sık yıkamanın derideki koruyucu bakterileri yok ederek kepeklenme ve saç dökülmesine yol açabileceğini kaydeden Köktürk, “Koruyucu tabaka yok olduğu gibi deride istenmeyen bakteri ve mantarların üremesine de neden olabilir. En sağlıklı olanı saçların haftada 3 gün PH değeri 5,5 olan şampuanla yıkanmasıdır.

Ayrıca yıkama sırasında çok sıcak su yerine ılık su kullanılmalı” diye konuştu. Köktürk, saçlarda jöle ve boya gibi fiziksel ve kimyasal uygulamaların uzun süre kalmamasını önerdiklerini belirterek, “Bu ürünler de saçın ve saç derisinin doğal yapısını bozuyor, saçları güçsüzleştiriyor. Saçın maruz kaldığı kimyasal etkinin uzamaması için jöle kullanan kişiler gün sonunda saçlarını muhakkak yıkamalı” dedi.

doğal saç bakımı, erkek saç bakımı, evde saç bakımı, kadın saç bakımı, kadın sağlığı, saç, saç bakımı için neler yapılır, saç bakımı nasıl yapılır, saç bakımı nasıl yapılmalıdır, saç sağlığı, saç temizliği nasıl yapılır, saç temizliği ve bakımı, saç temizliği ve bakımı nasıl yapılır, saç temizliğinin önemi, saç ve sağlık, saçlar için özel bakım, Saçlar ne sıklıkla yıkanmalıdır?, saçlara nasıl bakım yapılır, sağlık, Yağlı saçlar için ne yapılmalı?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir