Çocukta Yaparım Kariyerde

depresif-hastalik-hastalari-depresif-kadinlar-fibromiyalji-super-kadin-hastaligiÇocukta Yaparım Kariyerde Diyen ve Herşeyi Planlayan Programlayan Süper Kadınların Çoğu Fibromiyalji Hastalığına Yakalanıyor!

Süper kadınların hastalığı olarak adlandırılan ´fibromiyalji´de hastalar en çok yaygın kas ağrıları, çarpıntı, migren, ellerde uyuşma, bağırsak spazmları ve gaz şikâyetlerinden yakınıyor.

Fibromiyalji “her yerim ağrıyor, dayak yemiş gibiyim, sabah bitkin kalkıyorum” diyerek soluğu doktorda alanların ortak hastalığı. Nedeni ise tam olarak bilinmeyen bu hastalık, daha çok süper kadınların hastalığı olarak biliniyor. ABD´de 4 5 milyon civarındaki kişinin fibromiyalji’den yakındığı biliniyor. Kesin bir tedavisi olmayan fibromiyaljili hastaya hayata bakışını değiştirmesi aşırı stresten uzak durması öneriliyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayda Uluhan’dan fibromiyaljiyle ilgili bilgiler:

Fibromiyalji nedir?

Fibromiyaljiye kas romatizması denilse de ne iltihaplı bir hastalık ne de romatizmal bir rahatsızlık. Birçok belirtisi var ve vücudun tüm sistemlerini etkiliyor. Hastalığın tam olarak neden olduğu bilinmemekle birlikte uyku bozukluğu olan kişilerde daha çok görülüyor.

Ne tip uyku bozukluklarında görülüyor?

Normalde uykunun dört evresi var. Uykunun dördüncü evresine geçemeyen kişilerde vücut gerginliğinin ertesi güne sarkması nedeniyle bu hastalık oluşabiliyor. Uyku bozukluğundan oluşan kimyasal maddeler kaslara toplanıyor.

Hastalık kendini nasıl belli eder?

Fibromiyalji vücudun sırt, göğüs, kol içleri, dirsekler, kalçalar gibi bölgelerindeki gerginlik noktalarındaki hassasiyet ve ağrı bölgeleriyle kendini gösteriyor. Hastalar doktora “Her yerim ağrıyor dayak yemiş gibiyim sabah bitkin kalkıyorum hiç uyumamış gibiyim” derler. En ağır romatizmada bile hasta her yerim ağrıyor demez ama bu hastalar her yerlerinin ağrıdığını ifade ederler.

Fibromiyalji hastaları esas olarak kas ağrılarıyla doktora gidiyorlar. Ama iç organ kasları spastik kolon sinirsel kolit baş ağrısı çarpıntı ellerde uyuşma çene kitlenmesi ve diş gıcırdatma gibi rahatsızlıklarla dişhekimine de başvurabiliyorlar. Yani doktor doktor dolaşıyorlar ama teşhis konulduğunda tüm bu yakınmalar bitiyor.

hastalik-hastalari-depresif-kadinlar-fibromiyalji-super-kadin-hastaligiKimler risk altında?

Hastalar arasında gergin kişilik yapılarıyla süper kadın dediğimiz işini evini her şeyini planlayıp yapmaya çalışan bir kadın grubu var.

Hastalarda dönem dönem şikâyetler artıyor. Çocuğu sünnet oluyor evleniyor ya da bir evden başka bir eve taşınıyor. Bunlar süper kadınlarda telaşa endişeye hastalık belirtilerinin artmasına neden oluyor. Bu özel stres durumlarında hastalara ilaç tedavisi veriyoruz.

Hastalığın tedavisi var mı?

Hastalığın tedavisi yoktur demek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Hastalara hayat tarzınızı kafa yapınızı değiştirmeniz zihninizi ve ruhunuzu rahatlatmanız lazım diyoruz. Aynı zamanda yaşam koşullarının da değiştirilmesi gerekiyor. Spora, kaplıcaya gitmek rahatlatıyor. Endişeyi de tedavi ediyoruz.

Hastalığın tedavisinde birçok branştan destek alınıyor. Ancak fizik tedavi egzersiz ilaç tedavisi büyük yarar sağlıyor.

Hastalık hastası olarak biliniyorlar

Fibromiyalji hastalarının toplumda “hastalık hastası” olarak adlandırıldıklarını anlatan Dr. Uluhan artık hastalığın kimyasının bilindiğini belirtiyor. Hastalığın nedeninin fiziksel olabildiği gibi ruhsal da olabildiğini bu nedenle hastaya “Senin bir şeyin yok” denmemesi ve iyi araştırılması gerektiğini vurguluyor.