Şişmanlığa Aşırı Kilolara Bitkisel Çözümler

Şişmanlığa Aşırı Kilolara Bitkisel Çözümler

Sinirotu ve karnıyarık otu

Sinirotu yapraklı bir bitkidir. Karnıyarık otu ise bitkinin tohumlarıdır. İtalyan bilim adamlarının yaptığı bir araştırmada, araştırmacılar ciddi şekilde obezitenin pençesindeki -olmaları gereken ağırlıklarının % 60 daha fazlasına sahip- kadınlara yemeklerden 30 dakika önce suyla karıştırılmış 3 gram sinirotu vermişlerdir. Araştırmanın sonunda, sinir otu alan gruptaki kadınların, aynı özelliklere sahip olan ve yalnızca rejim yapan kadınlara oranla daha fazla kilo verdikleri saptanmıştır.

Acı kırmızıbiber ve diğer acı baharatlar

Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir deneyde, araştırmacılar standart bir diyet uygulayan deneklerin metabolizma hızlarını ölçmüşler, sonra da diyetlerine her öğün bir çay kaşığı acı biber sosu ve bir çay kaşığı hardal eklemişlerdir. Araştırmanın sonucunda, acılı baharatların metabolizma hızlarının % 25 oranında artırdığı ortaya çıkmıştır.

Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, acılı yiyeceklerden de ekstra bir yarar sağlayabilirsiniz. Acılı baharatlar susuzluğu artırır ve daha fazla sıvı almanızı sağlar.

Eğer midenizi yemek yerine suyla doldurursanız, daha az kalori ve buna bağlı olarak da daha az kilo alırsınız. Bu nedenle acılı ve baharatlı yiyecekler kilo vermenize yardımcı olur.

Kuşotu

Bu bitki halk arasında zayıflatmasıyla ünlenmiştir. Öğünlerinizde biraz kuşotu kullanın ve sonuçlarını görün. Kimileri bu bitkiyi çiğ çiğ salata olarak yerken, kimileri ise buharda pişirerek sebze yemeği olarak tüketir. Dr. James A. Duke’in önerisi ise kuşotunu diğer yeşilliklerle karıştırmak.

Eğer zayıflatıcı ot yemeği tarifini denemek isterseniz; kuşotu, karahindiba, eşekotu, ısırganotu (haşlanmış ve soğutulmuş), sinirotu ve semizotu gibi yenebilen otları karıştırın. Bu karışımı salata olarak yiyebileceğiniz gibi, pişirip üzerine “inceltici” acılı soslar dökerek de yiyebilirsiniz.

Eşekotu

Eşekotunu günde üç kez yarım çay kaşığı içmek, kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Ananas

Birçok diyette bulunan ananas, bromelain adlı bir enzim içerir ve bu enzim de bu proteinlerin ve yağların sindirilmesini sağlar.

Ceviz

Yağ bakımından zengin bir besin olan cevizin, kilo vermeye çalışan herkesin uzak durması gereken bir gıda olduğunu düşünebilirsiniz. Yapılan araştırmalar, bol bol ceviz yiyen bu insanlar arasında obez oranının yok denecek kadar az olduğu görülmüştür. Ceviz, en zengin serotonin kaynağıdır ve serotonin kendimizi tok hissetmemizi sağlar.

Comments are closed.