Saç Dökülmeleri ve Kellik Neden Olur?

SAÇ DÖKÜLMESİ – KELLİK NEDENLERİ VE SAÇ DÖKÜLMELERİNDEN KORUNMA YOLLARI

sac-dokulmelerinin-nedenleri-kellik-tedavisi-nasil-olur-nasil-yapilir-saclarim-neden-dokuluyor-sac-dokulmesini-nasil-onlerim-sac-dokulmelerinin-nedenleriMevsim değişikliklerinde sıklıkla rastlanan saç dökülmeleri, bazen o kadar  korkutucu ve büyük bir boyuta ulaşır ki, çare aramak, sorunu bulmak gidermek isteğiyle arayışlar başlar, konu ile ilgili yazılar okunur, kitaplar alınır, araştırmalar yapılır. Hepimiz mutlaka bir kez olsun buna benzer bir endişe yaşamışızdır.

Hem kadında hem erkekte görülebilen bu sorunun esas kaynağının genler ve hormonlar olduğunu biliyor muydunuz?

Saç dökülmesi bazen hastalık belirtisidir. Örneğin; bağışıklık sistemi bozukluklarında saç dökülmesi çok net bir göstergedir. Ya da kortizon ve testosteron içerikli ilaç kullananlar saç kaybetmeye saçlarının dökülmesine daha yatkındır.

Saç kaybının diğer bir sebebi ise beslenme yanlışlarıdır. Örneğin; hiç kırmızı et yemeyen bir bireyde veya çinko ve magnezyum eksiliği olan kişilerde görülen saç dökülmesi gibi. Uzmanlar ayrıca ;

  1. omega-3 alımının,
  2. B vitamini alımının ve
  3. düzenli yeşil çay içmenin

de saç dökülmesini önemli oranda önlediğini söylerler.

Stresste ayrı ve önemli bir saç dökülme nedenidir.

Ayrıca saçlarımıza fazlaca zarar veren kozmetik saç boyalarından, jöle, briyantin, gazlı şekillendirici sprey ve klordan mümkün olduğunca uzak tutmamız faydalı olacaktır.