aşk ilişkilerine dair.. iyi bir ilişki nasıl olur? ilişkilerde sorunlar kavga

ilişkilerdeki kavga ve tartışmalar.. ilişkilerde yalan..

Çoğumuz farkında olmadan bu savaşa yol açarız. En kötü ihtimalle, ilk hamleye karşılık vererek, çatışmayı başlatmış oluruz.

aşk ilişkilerine dair.. iyi bir ilişki nasıl olur? ilişkilerde sorunlar

Hepimizin derinliklerinde farkına varmadığımız dikenler var. Egomuz, gururumuz, inadımız, korkularımız, acılarımız, iktidar isteğimiz…. Biz dikenlerimizle yaşamaya alışkın olsak da, bir ilişkiye başladığımızda, bunları karşımızdakine batırarak kanatırız.

Pek çok kişi için yardım ve sevgi istemek zordur. Beklentilerimizin, karşımızdaki kişi tarafından anlatılmadan karşılanmasını isteriz. Konu sevdiğimizi söylediğimiz kişi olduğunda, doğaüstü güçleri olduğuna inanıyoruz sanırım. Aklımızdan geçenleri okuyabileceğini zannediyoruz.

erkekleri etkilemenin yolları, kadınları anlamak ve etkilemek için neler yapılır? giden sevgili nasıl getirilir?

Hiç söylemediğimiz ve anlatmadığımız sıkıntılarımıza, sevgilimiz herhangi bir hareket yapmadıysa, içten içe küsme becerisine sahibiz. Üstelik karşımızdaki bizim neye kırgın olduğumuzdan bile habersiz!İçimizde biriktirdiğimiz bu kırgınlıklar, bir gün hiç alakası olmayacak bir yerde patlar. Sevdiğimiz kişi için bu patlama çok anlamsızdır. Bunu bir örnekle açıklayalım:

Size uzun zamandır hiç çiçek almadığı için, sessizce kırıldığınız erkek arkadaşınız; en sevdiğiniz bardağı kırdığında, gereksiz şiddette bir tepki verirsiniz. Erkek arkadaşınız bu tepkinin aslında bardağa değil, almadığı çiçeklere olduğunu kesinlikle anlayamaz. Onun kafasında siz, bir bardak için sevdiği kişiye bağırabilecek ve onu incitebilecek yapıda bir kadın olursunuz.

Buna benzer birkaç olay yaşandıktan sonra, her iki taraf için de güç savaşları başlamıştır. Artık ilişki meydana inmiş ve herkes silahlarını kuşanmıştır. Bu saatten sonra kim, ne derse, yanlış anlaşılmaya mahkumdur.

Bir anda ilişkiniz yargılayıcı, cezalandırıcı, güvensiz bir hal alır. İletişimi iyiden iyiye koparan çift, ilişkisinin sonuna yaklaşmaya başlar.

Olgun bir ilişkide iletişim son derece önemlidir. Konuşmadan, anlatmadan anlaşılmayı beklemek, bizi daha büyük sorunlara gebe bırakır.

Sıkıntılarımızı, sorunlarımızı sevdiğimiz kişiyle paylaşamıyor ve yapıcı bir çözüm bulamıyorsak; anlattığımızda ise, karşımızdakinin önemsemediğini görüyorsak; bir daha düşünmeliyiz. O insanı gerçekten seviyor muyuz? Daha önemli soru: O insan bizi gerçekten seviyor mu?