hamile eşime nasıl davranmalıyım?

mutlu bir evlilik nasıl olurhamile eşime nasıl davranmalıyım? karım hamile ne yapmalıyım? mutlu bir evlilik nasıl olur bir ömür mutlu evlilikler için neler yapılır? diye düşünen duygulu ve duyarlı beyler için tebessümle okuyacakları bilgilendirici bir yazı. malumdur ki, hamilelikte eş desteği hamile kadına büyük moral verir ve bebeğin de mutlu bir birey olması yolunda önemli bir ilk adımdır. anne ne hissederse ruhsal manada mutlu/mutsuz oluşuna ve moraline göre bebek de bundan ciddi anlamda etkilenir. bu nedenle hamilelikte eşe düşen görevler ciddiyetle ele alınmalıdır, özellikle de bebeğinin sağlıklı ve zeki bir birey olmasını temenni eden ebeveynler için. örneğin; hastaneye doktor kontrollerine şikayet etmeden istekle gitmek, ultrason kağıdına mutlulukla bakmak, akşam eve dönüşte minik süprizler yaşatmak, hamilelikte artık yatarken bile yorulan kadınların ev işleri için yardımcı tutmak, mutfak alışverişlerine birlikte çıkmak vs. bunlar hamilelerin moralini yükseltir. hamileyken mutsuz edilen ve morali düşük kalan annelerin doğuracağı bebekler ister istemez yüksek oranlarda sorunlu olabilecektir.

hamile eşime nasıl davranmalıyım?

Hamileliğin kadınların sırtındaki bir yük olduğu doğru olmasına rağmen, erkekler için de çok fazla stres demektir. Eşinizin hamile olduğu dönemde gerçekleşmesi kesin olan birçok durumdan bahsedebiliriz.
Hiçbir zaman bu değişikliklere tam anlamıyla hazır olamazsınız belki; ancak başınıza gelecekleri bilmeniz gene de yararınıza.

Sakın panik yapmayın. Bütün bunların hepsi gayet doğal gelişmeler!
Hamilelik, kadınların hayatlarındaki en güzel dönemlerden biridir ve birçok erkek, eşlerinin hamilelik dönemlerinde özellikle büyüleyici göründüğünü düşünmektedir. Ama bu sürece yakından bakıldığında, eşlerin hayatlarında ciddi değişiklikler olduğu da görülebilir. Burada, kadınların hamilelik dönemlerinde aldığı kilolardan bahsetmiyoruz yalnızca.

Eşinizin hamilelik günlerinde kendinizi hazırlamanız gereken şeylerin ne olduğunu öğrenmek ister misiniz?
Havada aşk var – peki ama bu koku da neyin nesi?
Baharatlı ağır bir yemek yedikten sonra kendinizi nasıl hissedersiniz? Hamile eşiniz bütün gün böyle hissediyor işte. Hamilelik döneminde kadınlarının gazı olması çok doğaldır. Normal bir insan günde 14-23 kere arası gaz çıkarırken, bu rakam kadınlarda iki katına çıkmaktadır. Bu durumun temel nedeni, progesteron hormonudur. Ayrıca rahmin genişlemesi de bu durumun nedenlerinden biridir.

Her zaman sevgilinizin size baktığında ağzının suyunun akmasını istediniz, değil mi?
Eşiniz hamile kaldığında bu arzunuz gerçek olacak. Ama hiç de sandığınız şekilde değil. Birçok hamile kadında hormonal dengesizlikler nedeniyle salya miktarı artar.

Bu sorun özellikle hamileliğin ilk üç ayında görülür. Ancak 9 aylık süreç içinde ara ara kendini gösterecektir.

Eşiniz kilo alacak ama ne kadar?
Hamilelik döneminde bir kadının kilo alması gayet doğa olsa da, bazı erkekler bu aşırı kilolara hazırlıklı değildir. Yakın zamanda gerçekleştirilen bazı araştırmalara göre, ortalama olarak hamilelik döneminde 10-15 kilo alınmaktadır.

Bunun üç kilo kadarı bebeğe aittir. Geri kalanı ise plasenta, amniyotik asit, rahim duvarındaki katmanlar, diğer vücut sıvıları ve kandır. Elbette bir de hamileliğin son döneminde mideye indirilen 23 kutu dondurma.

Büyük ayak
Büyük ayaklı erkeklerle ilgili ne derler bilirsiniz. Peki ama büyük ayaklı kadınlar hakkında ne dendiğini bilir misiniz? Muhtemelen hamile oldukları.

Hamile kadınlarda vücudun tuttuğu fazla su, kendini el, yüz ve ayakların şişmesi şeklinde gösterir. Şişme genellikle hamileliğin ilk üç ayında görülür. En kötü durumlar ise sıcak havada ve günün sonuna doğru yaşanır.

Şişme vakaları genellikle doğumdan sonra yok olur ama bazı kadınların ayakları hiçbir zaman hamilelik öncesi dönemdeki boyutlarına dönmez.

Kadınlar gerçekten de birkaç yüze mi sahiptir?
Hamile kadınlar kesinlikle sahiptir. Hamilelik döneminde gerçekleşen hormonal değişiklikler, kadınların alın, burun, çene ve yanaklarında, “hamilelik maskesi” de denilen kahverengi ya da sarı tonlarda lekelerin oluşmasına neden olur.

Ancak endişeye gerek yok. Hormonal değişiklikler nedeniyle olan diğer her şey gibi, bu durum da doğumdan sonra yok olacaktır. Asıl endişelenmeniz gereken, kadınların bazen arkasına saklandıkları, hamilelikle ilgisiz diğer maskelerdir.

Siyah boya kalemiyle oynuyormuş gibi
Ama oynamıyor. Bu da hormonal değişikliklerle ilgili bir durum. Göbek deliğinden pubik bölgeye uzanan koyu hat oluşumunun nedeni, hamilelik maskesi denilen durumla benzer değişikliklerin bir sonucudur. Bu da doğumdan sonra yok olur. Ancak o ana dek, hamile eşinizin siyah boya kalemleriyle kendini çizdiğini düşünebilirsiniz elbette.

Göğüsleri hiç böyle olmamıştı
Büyük? Doğru! Farklı? Bu da doğru!

Hamile kadınların göğüsleri genellikle bir ya da iki numara büyür. Ancak göğüslerde gerçekleşen değişimler bununla sınırlı değildir. Hamilelik damarların daha görünür olmasını sağlar. Bu nedenle eşinizin göğüsleri bir haritaya benzeyebilir. Meme ucunun etrafındaki alan koyu bir ton kazanır. Kolostrum denilen kıvamlı, sarımsız bir sıvı göğüslerden sızar. Bu değişikliklerin çoğu eşiniz emzirmeyi bıraktıktan sonra yok olacaktır.

Ancak göğüslerin hamilelik öncesindeki döneme dönmesi için biraz daha zaman gerekebilir.

O bir lise öğrencisi mi, karınız mı?
Hormonal değişikliklerin bir diğer sonucu, hamile kadınların lise yıllarına dönmesidir. Ciltleri yağlanarak akne dolar, bazen karın ve uyluklarda kırmızı lekeler belirebilir. Bütün bu değişikler doğumla birlikte yok olur. Ancak bir süre için bir lise öğrencisiyle çıkıyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz.

Birlikte çok daha az vakit geçireceksiniz
Çünkü karınız çoğu zamanını banyoda geçirecek. Hamile kadınların vücutlarında daha fazla kan ve dolayısıyla daha fazla sıvı bulunur. Ayrıca bebek büyürken, idrar torbası üzerindeki baskıyı arttırır. Bu da banyo ziyaretlerinin artmasına neden olur. Bu durum da doğumla birlikte ortadan kalkacaktır.

Doğuma dek yalnızca sabırlı olmanız ve tuvalet genellikle dolu olacağından, daha az sıvı tüketmeye dikkat etmeniz gerekiyor, o kadar.

kaynak: top shop