2018-2019 tesettür modası çok iddialı geliyor!

2012 tesettür modası çok iddialı geliyor!Türkiye’de yeni bir kadın modası kendisini hissetiriyor. 2012 tesettür modası çok iddialı geliyor! Tesettür giyimi tercih eden ve tesettür modasını takip eden, çalışan, okuyan genç kızlar anneannemin kıyafetlerini giymek istemiyorum!! daha spor tesettür kıyafetleri ve daha rahat tesettürlü giysiler giymek istiyorum diyerek, tesettür giyim markalarını ve islami alışveriş sitelerini en yeni modadan en özel tasarımlara zorluyor. Ve son bir iki yıldır, tesettürlü giyim modasında çok modern bir değişim yaşanıyor. Modellerin reklam fotoğraflarında artık, modern, makyajlı, şehirli tesettür içinde kadınlar hakim.

sadece Fatih’ten alışveriş yapmak istemiyorum diyen tesettürlü çalışan kadın ve öğrenciler için 2012 sezonunda ne tür özel tasarımlar olduğu bu haberde..

2012 tesettür modası

FATİH’TEN ALIŞVERİŞ ETMEM

Tesettür giyim mağazalarında tesettürlü tarzıma ve yaşıma uygun kıyafet bulamıyorum diyenler bu fikrini bir kez daha gözden geçirmeli. Çünkü firmalar çalışan kadına özel ve genç kızlara özel tasarımları koleksiyonlarına dahil etti. Yeni kombinler alışık olduğumuz abartılı ve ağır tesettür tasarımlarından oldukça uzak. 2012 yeni sezon tesettür modasına uygun, sade ve şık.

Uzunca bir süredir tesettür giyimdeki eksiklikleri tartışıyoruz. Sektördeki firmaların üretimlerinin benzer olması, renklerin ve kesimlerin sezon trendlerini yakalayamayışı, kumaş ve dikim kalitesinden yoksunluk, kombin sorunu, katalog çekimlerinin amatörlüğü eleştirilerimizin başındaydı. Fakat temel sorun bu firmaların çalışan kadınlara yönelik tasarımlar yapmayışıydı. Hatta birçok kişinin zihninde bu firmalar öyle bir imaj oluşturmuştu ki, artık bazılarının kapısından içeri adım atmaz hale gelmiştik. Dolayısıyla yalnızca ev hanımlarına hitap eden firmalar, çalışan kadının giyebileceği kıyafetler üretse bile, fark edeni olmadığı için tüketiciye ulaşamıyordu. Yöneticiler ve tasarımcılar da bu kıyafetlerin beğenilmediğini düşünüp çizgisini farklı bir yöne kaydırıyordu. Gerçi çalışan kadına hitap etmek birçok firmanın çok da arzu ettikleri bir şey değildi; çünkü tesettür giyimin zaten oldukça kalabalık bir alıcı kitlesi vardı. Yine de “Fatih’ten alışveriş yapmam.” diyen kitle hiç de azımsanacak gibi değildi ve giderek artıyordu. Buna rağmen bahsettiğimiz kısır döngü uzunca bir süre devam etti.

2012 yeni sezon tesettür modası trendleri: Tesettür firmalarından tam ümidimizi kesecektik ki geçtiğimiz ay ilk kez bir tesettür firmasının imaj kataloğu hazırladığını gördük. Üstelik çekimler de sıradan değildi. Kayra Giyim’in bu kataloğundaki kıyafetlerde sezon trendleri, tesettüre en güzel şekilde uyarlanmıştı. İçinde, çalışan kadının giyebileceği birçok kıyafet buluyordu. Bu açılım Aker’le devam etti. Marka doğrudan “Aker kadını iş dünyasında fark edilecek.” diyordu. Halkaya bu hafta Armine katıldı. Armine’nin yeniliği yalnızca bununla da sınırlı değildi. Bu sezon ilk kez bir modacıyla çalışmış ve sonbahar-kış koleksiyonunu Rabia Yalçın ile birlikte hazırlamıştı. Biz de üç firmanın bu sezonda çalışan kadına tasarım yapması tesadüf müydü merak ettik, firma yöneticileri ve tasarımcılarla görüştük. Tesettür giyimin 2011-2012 sonbahar-kış renklerini, desenlerini, kesimlerini kısacası tüm trendlerini öğrendik.

TESETTÜRLÜ ÇALIŞANLAR ARTIYOR

Aker’in bu çizgide üretim yapma nedenini firmanın Genel Koordinatörü Ahmet Erdem açıklıyor: “Bizim müşteri kitlemiz daha çok muhafazakâr kesim. Bu müşterilerimize baktığımızda her yıl hem eğitim düzeylerinde hem de çalışma hayatına dâhil olmalarında artış gözlemliyoruz. Üstelik çalışma hayatına dâhil olmakla kalmıyor, konum ve pozisyonları da her geçen yıl daha iyileşiyor ve üst düzey mevkilerde görev alıyorlar. Dolayısıyla bu kesime hitap edecek ürün ihtiyacı giderek artıyor. Biz de geçtiğimiz sezon çalışan kadına hitap eden küçük bir ürün grubu oluşturduk. Baktık ki bu grupta satışlarımız çok iyi, müşterilerden çok olumlu dönüşler alıyoruz, o zaman bu açığı değerlendirmemiz gerekiyor diye düşündük ve çalışan kadın üzerine yoğunlaşarak güzel bir koleksiyon hazırladık.”

EKSİKLİKLER GİDERİLDİ

Kayra Giyim’in tasarımcısı Serap Cebeci’nin cevabı da Erdem ile benzer. O da çalışan muhafazakâr kadınların iş hayatına dâhil olmalarıyla böyle bir ihtiyacın doğduğunu söylüyor. Elbette ki bu ihtiyaç yeni değil. Fakat Kayra, uzun bir süredir bu konu üzerinde önemli çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz ilkbaharda tesettür giyimin eksikliklerini sorgulamak için yaptığı toplantı bu çalışmanın ilk adımıydı. Dolayısıyla bu sezon toplantıda dile getirilen eleştirileri dikkate almışlar ve eleştirilerden biri olan çalışan kadına hitap eden kıyafet olmayışı sorununu çözüme kavuşturmuşlar.

tesettürlü kombinler: Cebeci’ye göre yalnızca çalışanlara tesettürlü kıyafet tasarlamak da yetmiyor. Çünkü son moda tesettür giyimdeki en önemli problemlerden biri de kapalı kombin sorunu. “Bugüne kadar, biz de dâhil olmak üzere, tesettür firmaları kıyafetleri bir bütün olarak sunmuyordu. Müşterinin en çok şikâyet ettiği şey de ‘Ben bunu neyle kombinleyeceğim?’ oluyordu. Hatta çoğu zaman bir ürünle tamamlayamayacağını düşündüğü parçayı almıyordu. Bu sezon özellikle bunu dikkate aldık. Koleksiyonumuzda tam bir bütünlük hâkim. Birçok parça birbiriyle tamamlanabiliyor.” diyor Cebeci.

renkli, şık, güzel ve alımlı tesettürlü kombinler: Tasarımcı Serap Cebeci’nin dikkat çektiği bir diğer nokta ise çalışan kadın kıyafetlerindeki değişim. Muhafazakâr olsun olmasın, iş kıyafetlerinin artık her sektörde değiştiğini söylüyor. Ona göre renkli, rahat ve aynı zamanda şık kombinler çalışan kadın için ideal. Yani işyerinde ille de ceket-etek-pantolon giyilmesi gerekmiyor. Çünkü insanlar artık çalışırken giydiği kıyafetle akşam bir yemeğe ya da toplantıya da gitmek istiyor.

sade kombinler: Armine’nin sahibi Mehmet Dursun ise “Çalışan kadınların uzun süredir talebi olduğu bir tasarım anlayışını nihayet hayata geçirebildik.” diyor. Onlar da sade kıyafetleri küçük ayrıntılarla şık hale getirmişler. Dursun, özellikle kumaş seçimine çok önem verdiklerini ifade ediyor ve “Tüm gün işyerinde olan kadınlar kıyafetlerin içinde kendilerini rahat hissetmek istiyorlar. Bu yüzden özel pamuklu ve esnek kumaşlar kullandık. Bir de ev hanımları daha renkli ve canlı olmayı isterken çalışanlar mümkün olduğunca sade görünmeyi tercih ediyor. Bu talebi göz önünde bulundurarak çok sade tasarımları ufak ayrıntılarla şıklaştırdık.” diyor.