bebeğimin bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyım?

bebeklerde bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir
bebeklerde bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

bebeklerde bağışıklık sistemi çok önemlidir. öyle ki; bebekler yetişkinlerin küçük boyu değildir. onlar çok daha hassas ve naiftir. korumak ve bağışıklığını desteklemek çok önemlidir. bebeğimin bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyım?sorusunun cevabı için okumaya devam edin.

bebeğiniz doğduğu ilk günden itibaren sütünüze muhtaçtır. anne sütü mucizedir ve bebeğinizi hastalıklara karşı koruyan en iyi silahtir. anne sütü eğer yeterliyse (ilk 6 ay günde ortalama 750 ml-1000 ml anne sütü yeterlidir.) bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü vermelisiniz. bebeğinizin bağışıklık sistemi 3 yaşına kadar gelişmeye devam eder. peki bebeğiniz 6 aylıktan daha büyük ve bebeklerde bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? diyorsunuz. işte cevabı..

Bebeğinizin ve küçük çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmenin 10 yolu :

Bebeğinizin ve küçük çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmenin 10 yolu1.Eğer anne sütü veriyorsanız, devam edin! Anne sütünüzü pompalayıp saklayarak siz olmadığınız zamanlarda da bebeğinizin anne sütü ile beslenmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın, ilk 6 ay bebeğinize ortalama 750 ml; 6. aydan sonra ise günde en az 500ml. anne sütü vererek bağışıklığını güçlendirebilirsiniz.

2.Eğer anne sütünüz yoksa ve sadece bebek/devam sütü kullanıyorsanız, içeriğinde bağışıklık sistemini güçlendirici özel prebiyotik lif karışımı olanları tercih edin.

3.Eğer anne sütü veriyorsanız, hekiminizin önerdiği ölçüde D vitamini vermeyi unutmayın. D vitamini bağışıklık sistemi açısından çok önemlidir. Daha büyük çoçukların, haftada 3 kere birkaç dakikalığına korumasız şekilde güneş ışığı görmesini sağlayın. Unutmayın; pencere önünde alınan güneşten, sadece zararlı UV ışınları alınır, işe yaramaz!

4.Bebeğinizin uykusunu yeteri derecede aldığından emin olun. Düzenli uyku bağışıklık sistemini güçlendirir.

5.Güçlü bir bağışıklık için beslenme çok önemlidir. Eğer bebeğiniz ek gıdalara geçtiyse; günlük beslenmesinde vitamin, mineral içeren meyve ve sebzeleri ,demir ve çinko açısından zengin tahıl, kırmızı et ve deniz ürünlerini ihmal etmeyin. Unutmayın, ek gıdalara başlansa bile onun her gün en az 500ml anne sütüne ihtiyacı vardır. Anne sütünüz yeterli değil ise içeriğinde bağışıklık sistemini güçlendirici özel prebiyotik lif karışımı olan bir devam sütü seçin.

6.Tuvaletten, alt değiştirdikten sonra ellerinizi çok iyi yıkayın. Sağlıklı ve temiz bir el yıkama için minimum 40 saniye gerekmektedir.

7.Hijyen; hastalıkların önüne geçmek için çok önemlidir. Islak yerleri iyi kurulayın ve bebeğinizin yıkanabilen oyuncaklarını sık sık yıkayın. Yıkama işleminin sonrasında bol su ile durulamayı unutmayın .Ayrıca kapı kolları için antibakteriyel bezler kullanın.

8.Çocuğunuzun hasta insanların çok olabileceği kalabalık yerlere götürmeyin. Özellikle hastalık virüsünün yoğun olabileceği hastane/sağlık ocağı gibi yerlere giderken daha dikkatli olun; çok gerekli değilse gitmeyin.

9.Bebeğinizin bağışıklık sistemi 3 yaşına kadar gelişmeye devam eder. 1 yaşından sonra da bağışıklığını desteklemek için özel prebiyotik lif karışımı olan bir çocuk sütü seçin.

10.Kendinize de çok iyi bakın. Bazen ebeveynler çocuklarına çok iyi bakmaya çalışmaktan kendi sağlıklarına özen göstermiyorlar. Bu yüzden iyi beslenin meyve ve sebze yiyin ,egzersiz yapmaya zaman ayırın, 8 saat uyuyun.