Kızlık Zarı ve İlk Gece Hakkında Bilgiler Resimli

kızlık zarı çeşitleri
kızlık zarı çeşitleri

Kızlık zarının bozulması nasıl anlaşılır?

Kızlık zarı ilk cinsel ilişkide kesinlikle kanar mı?

Hayır. Kızlık zarı kısmen esnek olmasına rağmen, vajinanın içerisine girilen ilk ilişkide kolaylıkla yırtılan ve kanayan damarlardan zengin bir anatomik yapıdır.

Ancak kızlık zarının özgün yapısı bazı kadınlarda penis girişine izin verir ve birden fazla defa ilişkide bulunsa bile zarda yırtık meydana gelmez. Bu tür zarlara “duhule (geçişe) müsait zar” adı verilir. Halk arasında ise “elastik zar” olarak adlandırılır. Bu taktirde zar ancak normal doğum sonrasında yırtılacaktır.

Diğer taraftan kişiler arası önemli yapısal değişiklikler nedeniyle, kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üstünde yapısal olarak çok az sayıda damar bulunması halinde yine ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir.

Bazen de ilk ilişkide yırtılmanın olduğu bölgede hiç damar olmayabilir veya bulunmakta olan çok ufak damarlar esnasında pıhtılaşabilir, böylelikle de hiç kanama izlenmeyebilir.

Kızlık zarının bozulması ağrıya sebep olur mu ?

Bazı kadınlarda ilk ilişki sırasında ciddi oranda bir ağrı olabilir. Bu kızlık zarının normalden kalın olması ve kişinin ağrı eşiğinin düşük olması ile ilişkilidir.

Ancak genelde kızlık zarının yırtılması sırasında dayanılmayacak kadar çok bir rahatsızlık olmaz. burada erkeğin davranışı ve yaklaşımı da son derece mühimdir. İlk ilişki ister istemez her kadında endişe ve korku nedenidir. Erkeğin yavaş, anlayışlı ve yumuşak davranışı olayın ağrısız olmasını temin eder.

Ayrıca her ilişkide olması gerektiği gibi ilk ilişkide de ön sevişme denilen kısım olası olduğunca uzatılarak vajenin yeterince ıslanmasının sağlanması, ilişkinin daha rahat ve ağrısız olmasına neden olacaktır.

Kanamanın miktarı ne kadardır ?

Kanamanın miktarı genelde çok azdır ve kısa sürede kendiliğine durur. Ancak çok nadiren hymen arkasından bir damar açığa çıkması sonucunda kanama durmazsa cerrahi müdahale ile dikiş atılması gerekebilir.

Bazı durumlarda ise vajina girişinde, hatta derinlerde yırtıklar meydana gelmesi (”coit yırtıkları”) neticesi şiddetli ve durmayan bir kanamalar görülebilir. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale ile dikiş atılması lazımdır.

Kızlık zarı bozulduğunda kesinlikle kanama olur mu?

Hayır. Bazı durumlarda zarda yırtık meydana gelmesine karşın hiç kanama olmayabilir.

Kanama olması kızlık zarının bozulduğunu mu gösterir?

Hayır. Bazı durumlarda kızlık zarı bozulmaz ancak dış kısımlarda yırtık ya da sıyrık olabilir ve buralardan kanamalar görülebilir.

Kızlık zarı ilişki dışında başka bir yolla bozulabilir mi?

Kızlık zarı genelde vajina içerisine giren ve genişliği hymen ortasındaki halkadan daha büyük olan cisimler ile de yırtılabilir. Ancak nadiren ata ya da bisiklete binme, bacakları çok açmayı gerektiren bale gibi etkinlikler, kaza ve travmalar sonrasında da bozulabilir veya zedelenebilir.

Mastürbasyon kızlık zarına zarar verir mi ?

Hayır. Vajina içerisine bir şey sokmaya denenmediği durumda, dıştan mastürbasyon ile kızlık bozulmaz.

Kızlık zarı kendi kendine iyileşir mi?

Hayır. Bir kez zedelenen kızlık zarı daha sonra hiç ilişki olmasa bile kendi kendini onarmaz. Ancak uzun süre cinsel ilişkiye girmeyen bayanlarda uzun süre sonraki ilk giriş zorlu olabilir. Elbette ki bu ilk geceki kadar zorlu olmaz.

Kızlık zarının ne vakit bozulduğu anlaşılabilir mi ?

Yırtığın eski yırtık mı (7 günden sonra), yoksa yeni yırtık mı (7 günden önce) olduğu kızlık zarı muayenesi ile anlaşılabilir. Ancak aradan 7-8 günden fazla vakit geçmişse (eski yırtıklarda) ilk ilişkiyle zarın ne vakit bozulduğu anlaşılamaz.

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır ?

Kanamanın olup olmaması ile kızlık zarının bozulup bozulmadığı anlaşılamaz, bu ancak bir muayene ile anlaşılır. Muayene son derece kısa ve ağrısız bir işlemdir. Bunun için doktorunuz gazlı bez ile büyük dudakları çekerek kızlık zarını gözlemler.

Kendi kendine kızlık muayenesi olmaz. Ayna ile hymeni görebilirsiniz ancak bunu yorumlamak bir deneyim gerektirir.

Bazı durumlarda bir jinekolog bile buna karar veremeyebilir ve kolposkopik incelemeye gereksinim duyabilir. Kolposkop, vajenin, rahim ağzı ve dış genital organların bir mikroskopla büyütülerek incelenmesini sağlayan cihazdır. Bilhassa “doğal çentik” bulunmakta olan hymenlerde bekaret kararını vermek güç olabilir.

Bir kişinin bakire olup olmadığı ultrason, MR veya bilgisayarlı tomografi ile anlaşılabilir mi?

Hayır. Bütün bu yöntemlerle anlaşılmaz. Sadece deneyimli bir jinekolog tarafından yapılan jinekolojik muayene ile anlaşılabilir.

Kızlık zarı bozulmadan hamilelik oluşabilir mi?

Evet. Hamilelik oluşması için kızlık zarının bozulması koşul değildir. Önceden anlatıldığı gibi esnek olan bir zar tam bir cinsel ilişkide bozulmamış olmasına rağmen hamilelik oluşabilir.

Diğer bir olasılık da yine ender görülmesine rağmen erkeğin kızlık zarına çok yakın bir yere boşalmasıdır. Spermler kamçılarıyla hareket eden hücreler olduklarından vajinanın girişinden rahim ağzına ve buradan da tüplere geçerek yumurta ile karşılaşıp birleşerek (döllenme sonucu) dış hamilelik de dahil olmak üzere hamileliği başlatabilirler.

Bu nedenlerle tam bir ilişki olmasa bile (dışarıya boşalma ile) hamilelik şansı düşük gibi görülse de bu şans hiçbir vakit sıfır değildir.

Kızlık zarı bozulmadan muayene ya da kürtaj yapılabilir mi?

Evet. Zar yapısı ideal olan -yani açıklığı geniş olan- kişilerde hymen yapısına zarar vermeden spekulum incelemesi yapılabilir.

Bakire bir kadının jinekolojik muayene olması olası müdür?

Jinekolojik muayenenin en önemli aşamalarından biri vajinanın ve rahim ağzının gözlenmesi için yapılan spekulum muayenesidir. Günlük tıp uygulamalarında bakire olanların muayenesinde çoğunlukla bu işlem uygulanmamakta ve elle muayene makattan yapılmaktadır.

Öte yandan akıntı problemi olan neredeyse bütün bakire genç kızlarda ve kız çocuklarında vajinal kültür almak olasıdır.

İlk gecede nelere dikkat etmek gereklidir?

İlk gecede veya daha geniş anlamıyla ilk cinsel ilişkide hem kadına hem erkeğe düşen önemli görevler vardır. Bu ilk deneyimin hoş ve hatırlandığında iyi duygular uyandıran bir deneyim olması için ön şart kadının kendini psikolojik olarak rahat ve hazır hissetmesidir. Bundan başka karşı cinsel eşe güven de son derecede mühimdir.

İlk cinsel deneyim illaki ağrılı değildir. Kadın kendini yeterince gevşettiğinde, erkek de yumuşak ve hoşgörülü davrandığında ağrısız bir ilk deneyim gerçekleşmesi çok mümkündür. Erkek aceleci davranır ve vajina ıslanmadan vajinaya giriş yapmaya çalışırsa ağrılı ve kanamalı ilişkiler ne yazık ki kadına acı verecektir. Bu nedenle erkeğin karşısında bir hayvan değil kendisinden daha hassas ve duygusal insan olduğunu hatırlaması, kendini kaybetmemesi önerilir.

erkek bir miktar sabırlı davranmalı ve ön sevişme denilen sürecin uzatılarak vajinanın yeterince ıslanması temin edilmelidir. böylelikle penisin vajinaya girişi kolaylaşacaktır. bundan başka, kayganlaştırıcı jel (lubrikantlar) olarak eczanede satılan ve reçetesiz alınabilen ilaçlar da ilişki öncesi genital bölgeye tatbik edilebilir. Ancak suni yöntemler (kayganlaştırıcılar) doğal ıslanmanın yerini asla tutamaz.

kadınların ilk deneyimlerinde en önemli korkularından biri hamile kalmaktır. bu sebeple erkeğin prezervatif kullanması veya kadının doktoruna danışarak ideal bir korunma yöntemini kullanmaya başladıktan sonra ilişkide bulunması en idealidir.

kızlık zarı onarım edilebilir mi?

evet. kızlık zarı onarım edilebilir ve bu işleme “himenoplasti (hymenoplasty)” ya da “hymenorraphy” isimleri verilmektedir. bunun için ne vakit ya da kaç defa ilişki olduğu önemli değildir. doğum yapmış kadınlarda bile kızlık zarı onarım edilebilir.

kızlık zarının onarım edildiği ancak bir jinekolog veya adli tabip tarafından anlaşılabilir.

gerçekte bozulmuş olan zarın tamamen onarım edilmesi ve eski durumuna getirilmesi olanaksızdır. son derece ince yapıda olan bu doku genelde dikiş tutmaz. ortamda bulunmakta olan fazla sayıdaki mikroorganizma yara yerini basitçe enfekte edebilir.

buna karşılık vajina duvarından alınan parçalar (”vajinal flebler”) ile yeni bir hymen yapılabilir. bu durumun hukuksal ve ahlaki boyutu tartışmalı olmakla beraber bizim toplumumuz gibi bekaret sebebi ile cinayetlerin bile yaygın olarak görüldüğü toplumlarda bazan hayat kurtarıcı olabilmektedir.

kızlık zarı onarımı hakkında olarak tüm dünyada tartışmalar sürmektedir. ancak bu “yapay bekaretin” ne kadar lazım olduğu konusunda fikir birliği yoktur.

özellikle batılı yazarlar bunun son derece lüzumsuz bir işlem olduğunu düşünürken, bazıları işlemin etik açıdan estetik ameliyattan değişik olmadığı fikrindedirler.

hymen onarımını (hymenoplasti) isteyen bayanlar; bunu, yaşadıkları toplumsal çevreye bağlı olarak sosyal statülerini, mutluluklarını, hatta yaşamlarını devam ettirebilmek için gerek duyduklarını ifade etmektedirler.

ameliyat ne vakit yapılmalıdır ?

bu yapılacak olan ameliyatın türüne bağlıdır. bazı ameliyatlar evlilikten bağımsız olup her vakit yapılabilirken (uzun vadeli onarım), bazıları evlenmeden 2-4 gün önce (kısa vadeli onarım) yapılabilir.

işlem genelde 20-30 dakika kadar süren, genel anestezi (uyutularak) veya lokal anestezi (uyuşturularak) ile yapılabilen nispeten basit bir operasyondur. işlemi yapan kişinin beceri ve tecrübesine yanısıra kişinin vajinasına göre başarı şansı değişmektedir.

her jinekolog kızlık zarı tamiri ameliyatı yapabilir mi?

hayır. pek çok jinekolog bu ameliyatı prensip olarak yapmaz. ancak ABD de dahil olmak üzere dünyanın derhal her ülkesinde bu ameliyatı yapan hekim ve klinikler mevcuttur. kızlık zarı operasyonları aynen vajina estetiği hakkında operasyonlar gibi son yıllarda güncelliğini koruyan ve arttıran operasyonlar arasındadır.

kızlık zarı dikimi hymen kızlık zarı annuler kızlık zarı septalı kızlık zarı kızlık zarı ilk gece kızlık zarı hakkında bilgiler kızlık zarı nedir kızlık zarı tamiri kızlık zarı olmaması kızlık zarı hakkında hersey cribriformis kızlık zarı kızlık kanaması ilk gece hakkinda ilk gece acı olurmu kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır vajina kızlık zarı kızlık zarının bozulması kızlık zarı tamiri kızlık zarı nedir kızlık zarı dikimi fiyatı kızlık zarı dikimi ücreti kızlık zarı dikimi resimleri kızlık zarı diktirme kızlık zarı nasıl bozulur kızlık zarı tamiri bekaret hapı jinekolog kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır kızlık zarının yırtılması kızlık zarı kanama kızlık zarı sürtünme
yırtık kızlık zarı hymen kızlık zarı bekaret kızlık zarı vajina kızlık zarı kızlık zarı diktirme fiyatı kızlık zarı diktirme maliyeti kızlık zarı diktirme kaç para kızlık zarı dikimi
kızlık zarı nasıl bozulur kızlık zarı bozulması kızlık zarı diken yerler şanlıurfa bekâret zarı dikimi kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır kızlık zarı nasıl bozulur kızlık zarı nedir kızlık zarı dikimi kızlık zarları