Estetik Ameliyatlardaki En Büyük 7 Risk

Deneyimsiz doktorlar hekimler ya da sahte vaatler. Estetik ameliyat öncesi kendinizi sağlama almanın yolları

estetik-cerrahi-burun-estetigiGünümüzde beş kadından birinin estetik ameliyat olma hevesi olduğunu biliyor muydunuz? Estetik ameliyatların medyada normal ve doğalmış gibi lanse edilmesi estetik ameliyata olan ilgiyi her gün katlanarak arttırıyor. Ancak buoperasyonların hep sonucunda güzellik beklenirken bazen ölüme kadar gidebilen tehlikeler taşıdığı unutuluyor. Eğer siz de estetik ameliyat olmak istiyorsanız aşağıda yazacaklarımı okuyarak iyi bilgi edinmiş bir hasta olarak en büyük riskleri ortadan kaldırabilir veya azaltabilirsiniz.

  1. ESTETİSYENLER: İlk seçiminiz tabiki estetik ameliyatlar konusunda “uzmanlaşmış” plastik cerrahi uzmanları olmalıdır. Çünkü bu 6 yıllık tıp eğitimi alan doktorlar bir 6 yılda estetik cerrahi uzmanlık eğitimi alırlar. Bu eğitim süresince 500’den fazla estetik ameliyata katılmış olmaları gerekir ki, bu ünvanı alabilsinler. Bu yüzden konusunda uzman bir doktor seçimi çok önemlidir.Günümüzde bu eğitimleri “almadığı halde” estetik ameliyat yapan veya farklı branşlardan olup estetik ameliyatı yapan bir çok kişi vardır.
  2. Ameliyat sonrası oluşabilecek şişlikveya izlerin giderilmesi eğer bir anlaşmaz yapmazsanız size ayrı bir operasyona yani ek masrafa sebep olabilir. Bunu ameliyat öncesi hekiminle sözlü ve yazılı olarak bir mutabakata vardırın. Liposuctino yağ aldırma işleminden sonra ortaya çıkan şişmelerin ve izlerin giderilmesi eğer anlaşmanız başka şekilde ise size aittir. Ancak yanlış müdahale veya eksik kalan bilgilendirme varsa durum değişebilir.
  3. Maalesef güzellik estetik ameliyatlarında reklam içermeyen bilgi yok gibidir. Bu nedenle bilgi almak için mutlaka uzman bir plastik cerrahi uzmanları ile (plastik cerrahi uzmanlık belgesine sahip ve plastik cerrahi derneğine kayıtlı) görüşmeniz yerinde olacaktır. Bilgiyi ameliyattan bir kaç gün öncesi almanız yerinde olur eğer aldığınız bilgilere göre doktorunuzu ya da estetik yaptıracağınız hastaneyi ya da merkezi değiştirecekseniz bu süre uygun olur.
  4. Konusunda uzman olan bir doktorun yaptığı liposuction’un ardından tekrar ikinci bir ameliyat yapmaya gerek olmaz. Ama konusunda ehil olmayan kişilerin yapacağı (özellikle hastahane hükmü taşımayan estetik merkezlerinde uzmanlık sertifikasına sahip olmayan kişiler) liposuction (yağ aldırma) operasyonları ne yazık ki düzeltme ameliyatları gerektirebilir. (bu ikinci yani düzeltme ameliyatları kimi hastalarda gerçekten gereklidir)
  5. Yüz liftingi sadece cildi değil, aynı zamanda bağ ve yağdokusunu kasları da içine alan gençleştirme ameliyatlarıdır ve günümüzde çok tercih edilmektedir. Ancak bu yöntemlerden dolayı kas sinirlerin zarar görme olasılığı çok yüksektir. Bu yüzden işinin ehli olan uzman hekimler “klasik germe” yerine tek terapili kombine yöntemleri önerir. Mesela; kırışık altı iğne, alın gerginleştirmesi ve göz çevresi düzeltmesi gibi.
  6. Cilt bakımı deyip geçimemeli ve kırışıklık gideren iğneler ya da peelingler dahi uzman hekimler ve dermatologlar kontrolünde yaptırılmalıdır. Vücutta erimeyen kalıcı madde enjeksiyonları yerine geçici maddeler (hyalironik asit, kolajen vs.) ya da kişinin kendi yağ dokusu dolgunlaştırıcı olarak tercih edilmelidir. Sıvı silikon ve metil metalerilat gibi kalıcı dolgu maddeleri ciltten arındırılamaz. Ve sağlığa çok büyük zararları vardır. Ancak kişinin kendi yağ dokusu ile yapılan dolgunlaştırıcı yöntemler hem uzun süre dayanıklıdır hem de diğer uygulamalara göre daha sağlıklıdır.
  7. Göğüs büyütme ameliyatlarında kullanılan silikonlardan günümüzde en yaygın olarak kullanılanları hidrojel, soya yağı, serum fizyolojik ve  yarı katı jel silikon dolgusudur. Yarı katı jel dolgusu göğüs dokusuyla çabuk kaynaşır ve eski sağlıksız sıvı silikonlara göre yırtılma olursa dokuya bulaşma riskini de ortadan kaldırır. Ayrıca ilerde bebek emzirme gibi bir isteğinizi olduğunda süt kanallarının fonksiyonlarını sürdürmesi için de bu madde kullanılır. Kullanılan silikonların firması tarafından da garantili olmasına dikkat edilmesi gereklidir.