TEOG lise yerleştirme tercihleri nasıl yapılacak?

TEOG’ giren kızınız/oğlunuz varsa ya da siz TEOG sonuçlarınızı bekliyorsanız TEOG sınav sonuçları ne zaman açıklanacak, TEOG tercihleri ne zaman yapılacak, TEOG kayıt işlemleri ve kayıt tarihleri, TEOG puan hesaplama gibi sorularınızın cevapları şimdi yazımızda..

TEOG lise yerleştirme tercihleri nasıl yapılacak?
TEOG lise yerleştirme tercihleri nasıl yapılacak?

TEOG Sınav sonuçları 8 Haziran 2015 Pazartesi günü açıklanacağı bekleniyor. 2014-2015 öğretim yılı sonunda 8´inci sınıfını bitiren öğrenciler, orta öğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri, tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) üstünlüğü esas alınarak yapılacak.

Tek tip yerleştirmenin yapılacağını hatırlatan Rehberlik Uzmanı Mehmet Azim, ‘Her öğrenciye 25 okul tercih hakkı verilecek ve yedek yerleştirme yapılmayacak. Tercih başvurusunda bulunmayan öğrencilerin kaydı otomatik olarak açık öğretim kurumlarına yapılacak. Özel öğretim kurumlarına kesin kaydını yapmış olanlar tercih hakkını kullanmış sayılacak. Hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler açık öğretim kurumlarına yerleştirilecek.’ dedi.

‘Özel okulların kayıt işlemleri ise 24 Haziran – 5 Temmuz´da tamamlanacak. Güzel sanatlar lisesi ve spor liselerine öğrenci kayıtları da 10 Temmuz´da yapılacak’ diyen Mehmet Azim, şöyle devam etti; ‘TEOG lise yerleştirmelerinde bu yıl 8 yeni uygulama var. Öğrenciler ve aileleri bu 8 yeni uygulamaya dikkat etmelerini tavsiye ediyorum’

TEOG tercihleri nasıl yapılacak?

1. TERCİH SAYISI ARTTI Geçen yıl 15 olan tercih sayısı bu yıl 25’e çıkarıldı. Öğrenciler istek sırasına göre toplam 25 okul tercihi yapabilecek.

2. TEK LİSTE OLACAK Farklı okul türleri tek listede tercih yapılabilecek.

3. ÖZEL OKUL KAYITLARI DAHA ERKEN YAPILACAK Özel okulları tercih eden öğrenciler ‘Özel Okula Kayıt Yaptırdım, Tercih Yaptırmayacağım’ butonunu tercih ederek o okullara kayıtlarını yaptıracak. Ancak Anadolu lisesinde boş kontenjan olursa ve taban puanı öğrencinin puanına uygunsa devlet okuluna başvurunun önü açık olacak.

4. YERLEŞEMEYENLER NAKİL İSTEYECEK Yaptığı tercihlerden birine yerleşemeyen öğrenciler, otomatik olarak açık liseye kaydedilecek. Ancak bu öğrenciler, boş kontenjan olması durumunda nakil isteyebilecekler.

5. NAKİL İÇİN 5 TERCİH HAKKI OLACAK Nakil başvurusu yapacak öğrencilerin bir değil, 5 tercih hakkı bulunacak. Merkezi olarak yapılan yerleştirmelerle öğrenciler uygun olan okullardan birine yerleşmeye hak kazanabilecek.

6. NAKİLLER CUMA GÜNÜ AÇIKLANACAK Nakil başvuruları pazartesiden perşembeye kadar alınacak ve Cuma günü sonuçlar açıklanacak.

7. 20 PUANIN ALTINDA YERLEŞTİRME YAPILMAYACAK İlk yerleştirmenin ardından kalan boş kontenjana başvuran öğrenciler en fazla 20 puan altına kadar okula kabul edilebilecek.

8. NAKİLLER AYDA BİR DEFA YAPILACAK Nakil dönemi okullar açılmadan tamamlanacak, daha önce haftada bir yapılan rutin nakiller bundan sonra ayda bir defa yapılabilecek.