istanbul’a yakın saklı cennetler “şile plajları”

bu hafta sonu ne yapsak diyor ve istanbula yakın bir yerlerde tatil yapmak, gezmek istiyorsunuz. çok uzaklaşmadan tatil yapmak, hafta sonunuzu değerlendirmek için şile ağvaya gitmenizi önerebilirim..

istanbul'a yakın saklı cennetler şile plajları

istanbul’a yakın saklı cennetler “şile plajları”

Sahilköy Plajı: Şile sahil yolu üzerindeki görülmeye değer ilk plajlardan olan Sahilköy Plajı (eski adı Domalı), özellikle kamp yapmaktan hoşlanan gençler için biçilmiş kaftan. Bungalov ve çadırların yer aldığı kamp alanında her şey düşünülmüş. Plajda şezlong ve şemsiye kiralanabiliyor.

Doğancılı Plajı: Sahil kısmında daha çok yazlık evlerin bulunduğu bir sayfiye bölgesi. Upuzun plajı, incecik kumu ve turkuvaz rengi deniziyle güneydeki plajları aratmayan Dağancılı Plajı’na yaya olarak girmek ücretsiz. Sadece araçlardan ücret alınıyor. Şezlong ve şemsiyeyi kendinizin getirmesi gerekiyor. Basit sandviç ve içeceklerinizi yol boyunca rastlayacağınız marketlerden alabilirsiniz.

Sofular Plajı: Eğer kumda yürüyerek bol kalori yakmak gibi bir niyetiniz varsa Sofular Plajı tam size göre. Zira uçsuz bucaksız bir kumsalı ve tropik coğrafyaları aratmayan incecik bir kumu var. Denizi oldukça sığ olduğundan özellikle çocuklu aileler için ideal. Buraya da kendi yiyecek, içecek ve şemsiyenizi getirmeniz gerekiyor.

Şile Halk Plajı: Şile merkezde yer alan halk plajı, yanında fazla bir şey taşımak istemeyenler için ideal. Büfeleri, restoranı, şezlong ve şemsiyeleriyle tam bir halk plajı. Ancak özellikle hafta sonları gerçekten çok kalabalık. Boş şezlong bulmak bile neredeyse imkansız. Yine de denizi dalgakıran nedeniyle sakin mi sakin ve çok sığ. Güneşlenmek ve kitap okumak için ideal.

Kumbaba – Ağlayankaya Plajları: Henüz Ege ve Güney tatili kavramının yaygınlaşmadığı 70’li yıllarda çok popüler olan Kumbaba ve Ağlayankaya, şimdilerde genellikle yazlıkçılara ev sahipliği yapıyor. Plaj, gayet nezih ve temiz; şezlong ve şemsiye bulunuyor. Ayrıca karnınızı doyurabileceğiniz büfeler de mevcut

Hafta sonunu şehrin karmaşasından uzak, fazla keşfedilmemiş güzel koylarda geçirmek istiyorsanız çok uzağa gitmenize gerek yok. Karadeniz’in incecik kumuna, upuzun sahillerine ve tertemiz denizine sahip Şile ve Ağva plajlarında ailece denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Devamını okuyun…

İstanbul’a 45 dakika uzaklıktaki Şile ilçesinin ve 75 dakika uzaklıktaki Ağva beldesinin plajları, hafta sonu yüzüp güneşlenmek için iki harika seçenek. Hem Şile’nin hem de Ağva’nın halk plajları var, ikisi de son derece güzel ama ne yazık ki aşırı kalabalık. Ancak bu iki sahil biriminin sınırları içinde gayet sakin pek çok plaj daha var. Otobandan değil de sahil yolundan gidilerek keşfedilebilecek bu plajları biraz daha yakından tanıyalım.
Ama önce iki not: Birincisi, söz konusu plajların bir kısmında şemsiye, şezlong, büfe hizmeti yok; bu nedenle tedarikli gitmek lazım. İkincisiyse plajlarda sık aralıklarla konuşlanan sahil korumalar ve cankurtaranlar mevcut olsa da söz konusu olan Karadeniz. Yani dalga bol, girdap bol; dikkati elden bırakmamak lazım.

Kabakoz Plajı: Diğerlerine nazaran küçük. Ama hem az bilindiği hem de daha uzak olduğu için sakin olan bu koy, sadece dalga seslerini dinlemek için ideal. Özellikle ailelerin ve çiftlerin tercih ettiği Kabanoz Plajı mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Akçakese Plajı: Kayalıkların arasında kalan bu şirin ve küçük koya sadece yerini tam olarak bilenler geliyor, zira yoldan geçerken görünmesi pek kolay değil. Kitabını alıp sahilde dinlenmek ve bolca güneşlenmek isteyenler burası mutlaka sevecektir. Ayrıca denizi, korunaklı bir koy olmasından dolayı dalgasız ve çok berrrak.

İmrenli Plajı: Akçakese’den sonra gelen İmrenli Plajı hem çok daha uzun hem de bilinirliği fazla olduğundan özellikle Ağva’ya gelenlerin uğrak adresi. Yine de birçok plaja göre sakin sayılır. Denizi temiz, kumu ideal. Tek kusuru şezlong ve şemsiye olmaması.

Ağva Plajı: Burası da Şile Plajı gibi gayet konforlu. Plajda yiyecek-içecek, şezlong ve şemsiye bulunuyor. Sahili inanılmaz uzunlukta, kumsalda yürüyüş yapmak isteyenleri fazlasıyla mutlu edecek nitelikte. Ancak denizi hem çok dalgalı hem de akıntılardan dolayı temmuz ayında bile soğuk. Üstelik hafta sonları inanılmaz kalabalık.

Kilimli Plajı: Çok bilinmeyen, kelimenin tam anlamıyla gizli bir cennet. Ağva’dan sadece 2 kilometre uzaklıktaki Kilimli koyu; mermer beyazı kumuyla, sahildeki ilginç kaya oluşumuyla, mis gibi denizi ve sakinliğiyle göz ardı edilmemesi gereken bir yer. Üstelik burada Karadeniz’in hırçın dalgaları da yok.